ČÍNA – Zní to jako něco ze sci-fi filmu, který podle tvrzení čínských vědců vyvinuli: Neviditelný štít z elektricky nabitých iontů. Jde o ochranu proti útokům vysokoenergetickými mikrovlnami (HPM). (Foto: Flickr)

Takové útoky je v současné době obtížné odrazit. HPM jsou namířeny na cíl a mohou tak zničit vojenskou techniku, zejména počítačové čipy, tím, že je enormně zahřejí a propálí. To umožnilo USA například paralyzovat roje bezpilotních letounů.

Nový plazmový štít, který byl vyvinut na Národní univerzitě obranných technologií, by měl být nyní schopen tuto hrozbu odvrátit.

Jak uvádí South China Morning Post, „nízkoteplotní plazmový štít“ by měl být schopen chránit před ohněm o výkonu až 170 kW. Tyto mikrovlny mohou být vystřeleny na vzdálenost pouhých 3 metrů.

Tím by se vyzbrojila proti zbraním, jako je americký systém aktivního odepření. Zde jsou mikrovlny o frekvenci 95 gigahertzů a výkonu 100 kW vystřelovány ze vzdálenosti až 500 metrů.

Pracuje se však na novějších systémech, které mohou produkovat více než 100 megawattů (1 000 kW) nebo dokonce jeden gigawatt energie. To zvyšuje jejich dosah a znamená, že mohou být napadeny i satelity.

Štít se zpočátku vytváří pomocí nízké elektrické energie. Pokud je zasažen HPM, dochází ke kontaktu elektromagnetických vln s částicemi. Ty pohlcují energii. Čím delší nebo silnější je útok, tím hustší by měla být vrstva plazmatu.

„Čím hustší je plazma, tím silnější je ochranný účinek,“ vysvětluje autor studie Chen Zongsheng. Tímto způsobem by se měla odrazit velká část dopadající energie. Jakmile bombardování ustane, mělo by se plazma vrátit do původního stavu.

Dosud to fungovalo pouze v laboratorních podmínkách. Nízkofrekvenční mikrovlny stále představují problém. Plazmový štít na ně nereaguje a nechává je projít.

Kromě toho musí být proti mikrovlnným útokům chráněno i zařízení, které jej generuje. Výzkumníci na tomto problému pracují.

Zdroj: futurezone.at