Laboratoř tryskového pohonu NASA v jižní Kalifornii identifikovala „potenciálního předchůdce“ podmínek El Niño poté, co jeden z jejích satelitů zaznamenal mohutnou vlnu teplé vody, která se pohybuje přes rovníkový Pacifik. (Foto: Twitter)

JPL uvedla, že americko-evropská družice Sentinel-6 Michaela Freilicha, popisovaná jako „Kelvinovy vlny“, ukazuje zvednutou hladinu oceánu o šířce přibližně 2 až 4 palce a stovky kilometrů, která se pohybuje od západu k východu podél rovníku.

„Série Kelvinových vln začínající na jaře je dobře známým předzvěstí El Niña, periodického klimatického jevu, který může ovlivnit průběh počasí po celém světě,“ uvedla JPL a dodala, že tyto vlny bývají vyšší než chladnější voda v oceánu, protože teplá voda se rozpíná.

„Tento El Niño budeme sledovat jako ostříž. Pokud bude velké, zeměkoule zaznamená rekordní oteplení,“ řekl Josh Willis, vědecký pracovník projektu Sentinel-6 Michael Freilich z JPL.

El Niño je také spojeno s oslabením pasátů a může přinést chladnější a vlhčí podmínky na jihozápad USA a sucho do zemí v západním Pacifiku, jako je Austrálie a Indonésie. Konkrétněji jsou zde uvedeny dopady na Severní Ameriku:

Od 11. května je podle Centra pro klimatické předpovědi NOAA pravděpodobnost vzniku El Niña v příštích několika měsících vyšší než 90 %.

Již dříve jsme čtenářům vysvětlili, že El Niño může ovlivnit globální vývoj počasí a způsobit poruchy v zemědělství. Již se objevily zprávy o vlnách veder v Asii a Evropě, přičemž v Thajsku může dojít k poškození úrody rýže.

A abychom uvedli fakta na pravou míru, Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí uvedl: „El Niño a La Niña jsou přirozeně se vyskytující klimatické jevy a člověk nemá žádnou přímou možnost ovlivnit jejich nástup, intenzitu nebo trvání“.

Je mi líto, Greto, ale přičítat každou změnu počasí zlým fosilním palivům tentokrát nepůjde.

Zdroj: jpl.nasa.gov