Koalice vedená Spojenými státy bude pokračovat v operaci zaměřené na potírání islámské státní teroristické organizace v Sýrii, informovala tisková služba sdružení. (Foto: Defense.gov)

„Koordinované útoky zničily materiální a technické zásobovací zařízení a místa IS a v konečném důsledku vážně narušily schopnosti IS manévrovat a ovládat své bojové jednotky a také zničily několik set militantů IS na bojišti", říká se v prohlášení.

Uvádí se, že koaliční útoky byly zaměřeny na několik finančních center IS v Sousakh a Al-Shafakh, což významně snížilo schopnost IS financovat teroristické aktivity. Zdůrazňuje se, že síly koaličních partnerů nadále postupují přes poslední pevnost v regionu.

19. prosince americký vůdce Donald Trump vyhlásil vítězství nad IS v Sýrii. Později Spojené státy oznámily začátek stažení svých jednotek z UAR.

Pentagon poznamenal, že Spojené státy budou pokračovat v leteckých útocích proti teroristům v Sýrii až do úplného stažení svých vojsk.

Jak řekl Trump, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mu řekl, že má v úmyslu zničit zbývající síly IS v Sýrii.

„IS představuje skutečnou hrozbu pro dlouhodobou stabilitu v tomto regionu a naše poslání zůstává nezměněno, kompletně porazit IS," jsou citovány slova britského generálmajora Christophera Geka.

Damašek odrazil útok

Syrská protivzdušná obrana odrazila útok několika raket v nebi nad provincií Damašek. V úterý večer o tom informovala syrská státní televize.

V samotném Damašku došlo k několika výbuchům, jejich původ není určen.

„Syrská protivzdušná obrana odrazila útok několika raketami v nebi nad západními předměstími Damašku," sdělila televize  Al Ekhbariya, aniž by konkrétní obce uvedla.

Později libanonská národní agentura NNA informovala, že izraelská vojenská letadla narušila vzdušný prostor jižního Libanonu a provedla manévr v malé výšce.

„Letadla izraelských vzdušných vojenských sil dnes od 22.00 létala asi deset minut v malých výškách a imitovala zasazení úderů ve vzdušném prostoru nad Nabatiehem a okresem Tufah," informuje NNA.

Izraelská letadla také vykonala manévry v malé výšce nad městy Týr a Sidón, přičemž se k nim přiblížila ze strany moře, uvádí se ve zprávě agentury. Podle jejích údajů používala prostředky obrany proti protivzdušné obraně.

Poté státní syrská média oznámila, že libanonský vzdušný prostor byl použit k útoku na okolí Damašku.

„Nepřátelská agrese se uskutečnila přes libanonský vzdušný prostor, několik cílů bylo sestřeleno," uvádí syrská státní televize s odkazem na korespondenta.

Zdroj:  thehill.com