Vědci ze Sibiřské federální univerzity vyvinuli jedinečný způsob ochrany zemědělských plodin před patogeny. Podle slov autorů je nový preparát šetrný k životnímu prostředí a umožňuje tak již nepoužívat nákladné a neekologické postřikování pesticidy. Výsledky výzkumu jsou uvedeny v časopise International Journal of Biological Macromolecules. (Foto: Public Domain Pictures)

Jak objasnili specialisté, tradiční metody ochrany plodin zahrnují obhospodařování půdy a samotných rostlin chemikáliemi několikrát za sezónu. V porovnání s tím nový produkt, který byl vyvinut vědci ze Sibiřské federální univerzity, je umístěn do půdy jen jednou před vysazením a funguje pak po celou dobu vegetativního období.

Efektu je dosaženo díky speciálnímu polymeru vyvinutému laboratoří nových biomateriálů Sibiřské federální univerzity pod vedením doktorky biologických věd Tatiany Volovové. Tento materiál degraduje v půdě v předem stanovenou dobu a postupně uvolňuje účinnou látku, což zaručuje optimální režim ochrany rostlin.

„Náš biologicky rozložitelný polymer je pro půdu naprosto neškodný. Abychom zajistili potřebnou hmotnost a čas rozkladu, zvolili jsme ekologické, levné a chemicky neutrální přísady: jíl, rašelinu a březové piliny. Přísady umožňují výrobu preparátu ve vhodné formě tablet či granulí, které se při sázení jen umístí do země,“ uvedla Tatiana Volovová.

Jak dále vědci zdůraznili, uvolňování účinné látky je v malých dávkách, díky čemuž se toxiny, které odstrašují a ničí patogenní houby a plevel, nedostávají na plody a zelené části rostlin.

„Tradiční způsoby pěstování plodin mají zjevné nedostatky. Chemikálie stříkané několikrát během léta se odplaví deštěm a jsou odfoukány větrem, což není bezpečné pro životní prostředí: za posledních pět let se populace včel, včetně těch domácích, v zemědělských oblastech snížila téměř o polovinu kvůli nekontrolovanému používání pesticidů. Kromě toho zvyšuje opakované využívání zemědělských strojů výrobní náklady. Náš výrobek ovšem takové nedostatky nemá,“ poznamenal spoluautor studie, výzkumný pracovník laboratoře biotechnologie nových materiálů Sibiřské federální univerzity Jevgenij Kiselev.

Podle vědců prošel nový preparát již laboratorními testy a kontrolami ohledně dodržování bezpečnostních standardů. Použité toxiny prokázaly svou účinnost proti několika druhům plevele a proti původci nejnebezpečnější choroby, a to fusariového vadnutí.

Zdroj:  sciencedirect.com