Údaje o výrobě a skladování nervově-paralytické látky A-230 v Česku jsou mohutnou ránou do verze Londýna o podílu Ruska na otravě bývalého pracovníka ruské rozvědky Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v anglickém Salisbury, prohlásil ruský senátor Alexej Puškov.

Prezident České republiky Miloš Zeman dříve s odvoláním na informace Bezpečnostní informační služby a vojenské zpravodajství oznámil, že nervově-paralytická látka A-230 byla v listopadu 2017 vyrobena v malém množství ve vědeckovýzkumném ústavu Ministerstva obrany ČR v Brně, že byla otestována a brzy poté zničena. „Vojenská rozvědka tvrdí, že jed A-230 je novičok. BIS naopak tvrdí, že A-230 není novičok a že novičok je A-234," zdůraznil český prezident.

„To je to! Novičok se vyráběl a skladoval v Česku „v malém množství". Tato skutečnost je mohutnou ránou do verze Londýna, která se beztak hroutí, protože z otravy touto látkou se člověk neuzdraví jako Julie Skripalová. Londýn je v rozpacích. Celá konstrukce se hroutí," napsal Puškov na svém Twitteru.