Podle ruského provozovatele ropovodů Transněfť PJSC byly minulý týden zastaveny toky ruské ropy přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky poté, co sankce zabránily zaplacení tranzitního poplatku. (Foto: Flickr / ilustrační)

Zatímco severní část ropovodu Družba, která vede přes Bělorusko do Polska a Německa, nebyla podle Transněfti ovlivněna, ceny ropy v Londýně vzrostly. Cena ropy Brent byla ve 12:25 o 1,4 % vyšší a dosahovala 97,97 USD za barel.

Rusko již obvinilo mezinárodní sankce z omezení toku zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream. Podobné narušení toků ropy by prohloubilo energetickou krizi v regionu, zvýšilo tlak na inflaci a posílilo riziko recese.

Společnost Ukrtransnafta JSC, která provozuje ukrajinskou ropovodní síť a dohlíží na tranzit ropy přes jižní část spojení Družba, „přestala 4. srpna poskytovat služby přepravy ropy“ přes své území, uvedla v úterý ve svém prohlášení společnost Transneft. Společnost Ukrtransnafta se k tomu bezprostředně nevyjádřila.

Smlouva mezi společnostmi Transněfť a Ukrtransnafta vyžaduje 100% zálohu za tranzitní toky. Zatímco ruský provozovatel plynovodu zaplatil srpnový tranzitní poplatek 22. července, peníze obdržel zpět 28. července, uvedla společnost Transněfť.

Evropské banky zapojené do transakce nejsou kvůli sankcím oprávněny samy rozhodovat o přeshraničních platbách z Ruska a podle Transněfti potřebují souhlas svých národních regulátorů.

Ruský provozovatel ropovodu uvedl, že se obrátil „na oprávněnou banku s žádostí o další předání informací evropskému regulátorovi s cílem získat povolení k provádění zúčtování podle dohody s Ukrtransnaftou“. Zkoumá také alternativní způsoby převodu finančních prostředků.

Zdroj: reuters.com