„Pokud ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že jeho vlastní dcera se nechala naočkovat touto vakcínou, je to známka toho, že lepší lék prostě není.“ Tato slova pronesla v rozhovoru pro Sputnik předsedkyně Ustavující rady lékařské korporace Hoa Lam Group a prezidentka high-tech lékařského komplexu Hoa Lam Shangrila, paní Tran Thi Lam. (Foto: Kremlin)

V posledních dnech se sledovala informace o tom, že vietnamské ministerstvo zdravotnictví si objednalo ruskou vakcínu Sputnik V v objemu od 50 milionů do 150 milionů dávek. Společně s tím v ministerstvu uvedli: dodávky vakcíny závisí na pokroku (výsledcích) klinických studií, které jsou prováděny výrobcem. Kromě toho musí ve Vietnamu proces testování vakcíny před jejím hromadným použitím splňovat přísná pravidla a bude nutný jistý čas. Jde tak opravdu o jeden z hlavních problémů v poskytování vakcíny proti koronaviru obyvatelstvu země.

Paralelně s vietnamským ministerstvem zdravotnictví spolupracuje řada soukromých vietnamských zdravotnických zařízení s ruskými partnery ohledně nákupu vakcíny Sputnik V. Sputnik v této souvislosti kontaktoval předsedkyni Ustavující rady lékařské korporace Hoa Lam Group, paní  Tran Thi Lam.

Jak se ví, Hoa Lam Group projevila zájem o nákup ruské vakcíny. Jak, kdy a proč?

Tran Thi Lam: O tom, že se Rusko chystá na trh uvést vakcínu proti koronaviru pod názvem Sputnik V, jsem se dozvěděla z médií. A začala jsem se o to i zajímat.

Pokud se povede ruskou vakcínu koupit, jak ji plánuje společnost Hoa Lam používat?

Tran Thi Lam: Předtím, než budeme moci importovat tuto ruskou vakcínu, budeme samozřejmě potřebovat souhlas příslušných vládních struktur. Pokud dostaneme souhlas, pak bude vakcína distribuována prostřednictvím zdravotnických zařízení našeho systému pro občany.

Západ přijal skutečnost o registraci první vakcíny proti koronaviru v Rusku poněkud ostře. Hodně se mluví o její „nebezpečnosti“, o tom, že proces testování ještě nebyl ukončen. Bojí se toho i společnost Hoa Lam?

Tran Thi Lam: Věříme dlouhodobě vysoké reputaci mikrobiologických technologií Sovětského svazu a současného Ruska. Navštívili jsme řadu federálních výzkumných institucí v Moskvě a Novosibirsku a osobně nemám důvod nedůvěřovat úspěchům ruské vědy. Nemám strach z řečí o jakési „nebezpečnosti“ ruské vakcíny, jelikož určitě projde několika fázemi klinických studií, než se začne využívat ve velkém měřítku. Jsem si jistá, že nejprve budou očkováni občané Ruské federace, a poté, co bude vyrobeno dostatečné množství, se bude moci v pohodě exportovat. A do té doby bude koneckonců již několikrát prověřena. A co vím já, tak ruský prezident uvedl, že jeho dcera se již touto vakcínou naočkovala. A to je již důkaz vysoké kvality.

Zdroj: snews.com