Rusko bude vnímat jakoukoli balistickou raketu vypálenou směrem na své území jako jaderný útok, který si vyžádá aktivizaci ruského jaderného potenciálu. (Foto: Pxfuel)

V článku, který vyšel v deníku Krasnaja zvezda, to oznámil generální štáb ruské armády.

"Jakákoliv útočná raketa bude považována za raketu s jadernou hlavicí. Informace o vypuštění rakety v automatickém režimu bude postoupena vojensko-politickému vedení Ruska, které v závislosti na situaci určí rozsah odvetných opatření (ze strany ruských) jaderných sil," píše se v článku.

Jeho autory jsou generálmajor Andrej Sterlin, vedoucí operativní správy hlavních operací generálního štábu ruských ozbrojených sil, a Alexandr Chriapin, vědecký pracovník Centra vojensko-strategického výzkumu Vojenské akademie generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace.

Jak konstatovala agentura AP, jejich tvrdé varování v oficiálních vojenských novinách je určeno Spojeným státům, které pracovaly na vývoji nejaderných zbraní s dlouhým doletem. 

Článek v krásný Zvezda navazuje na zveřejnění ruské politiky proti jadernému zastrašování v červnu tohoto roku. Doktrína předpokládá použití atomových zbraní v reakci na konvenční útok zaměřený na důležitou infrastrukturu země.

Sterlin a Chriapin ve svém článku konstatují, že neexistuje způsob, jak zjistit, zda je přicházející balistická střela vybavená jadernou nebo konvenční hlavicí, proto ji ruská armáda bude považovat za jaderný útok.

Zdroj:  apnews.com