Rusko v pondělí oznámilo, že zařadilo americké herce na černou listinu kvůli jejich aktivitám na podporu ukrajinské vlády, a to i jako odvetu za nedávné protikremelské sankce USA. (Foto: Flickr)

Na aktualizovaném seznamu je celkem 25 občanů USA, včetně senátorů a analytiků z think-tanků.

Na seznamu osob, které mají nyní „trvale zakázán vstup do Ruska“ – podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí – jsou i Ben Stiller a Sean Penn, kteří se v červnu setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

V prohlášení ministerstva zahraničí se uvádí, že nová akce je reakcí na „stále se rozšiřující“ americké sankce „proti ruským občanům“. V tuto chvíli má podle odhadů zákaz vstupu do Ruska více než tisíc amerických občanů.

„Jako opatření v reakci na stále se rozšiřující osobní sankce vůči ruským občanům ze strany administrativy (prezidenta USA) Joea Bidena byl uvalen trvalý zákaz vstupu do Ruské federace na další skupinu členů amerického Kongresu, vysoce postavených úředníků, členů podnikatelské a expertní komunity a kulturních osobností (25 osob),“ uvádí se v prohlášení.

„Nepřátelské kroky amerických úřadů, které nadále sledují rusofobní kurz, ničí dvoustranné vazby a stupňují konfrontaci mezi Ruskem a Spojenými státy, budou i nadále rozhodně odmítány,“ uvedlo ministerstvo.

Koncem června Stiller odcestoval na Ukrajinu, aby se setkal se Zelenským, a prohlásil, že prezident je „můj hrdina“:

„Je to pro mě velká čest… jste můj hrdina!“ řekl Stiller, velvyslanec dobré vůle OSN, který se s ukrajinským vůdcem setkal na Světový den uprchlíků.

„To, co jste udělal, způsob, jakým jste zmobilizoval zemi, svět, to je opravdu inspirující,“ řekl 56letý americký komik s odkazem na Zelenského nesčetné projevy před publikem po celém světě, kterými mobilizoval na podporu své bojující země.

Zelenského kancelář zveřejnila video ze setkání s hollywoodskou hvězdou…

Pokud jde o Seana Penna, ten byl v okamžiku ruské invaze 24. února skutečně na Ukrajině, kde pracoval na dokumentárním filmu.

Ukrajina následně udělila Stillerovi i Pennovi nejvyšší státní vyznamenání „za podporu, prosazování svobody a nezávislosti Ukrajiny“ – v čemž pokračovali ve veřejných prohlášeních i na sociálních sítích.

Zdroj: france24.com