Video, které mezinárodní komise používá jako důkaz pro to, že ruský protivzdušný systém Buk sestřelil let linky MH17, je falzifikát, prohlásilo ruské ministerstvo obrany ústy tiskového mluvčího Igora Konašenkova.

„Společná vyšetřovací skupina představila video-materiály jako důkaz toho, že na území Doněcké a Luhanské oblasti byl údajně přítomen a samohybný systém 53. protivzdušné brigády Ruska, který byl zapleten do tragédie malajského Boeingu. Ruští experti, kteří mají vysokou kvalifikaci, provedli vyšetřování těchto videí. To ukázalo, že byla (videa — red.) zfalšovaná," řekl Konašenkov.

Bylo informováno, že vyobrazení tahače, přívěsu a Buku bylo vmontováno do záběru ulice.

„V epizodě, kde je vidět přemísťování Buku po Luhansku, také bylo odhaleno množství příznaků falzifikace videa. Iluze pohybu kamery a změny vzdálenosti ostření byla vytvořena cestou animace statického záběru. O tom konkrétně svědčí i nehybnost listů, stromů a keřů," prohlásili v ministerstvu obrany.

Dopravní Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines, který směřoval z Amsterodamu do Kuala-Lumpuru (let MH17) se zřítil 17. července roku 2014 v Doněcké oblasti. Všech 298 lidí na jeho palubě zahynulo. Obě strany vnitroukrajinského konfliktu popírají vinu na této tragédii.

Záznam ukrajinských vojáků o katastrofě Boeingu

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo zvukový záznam rozhovoru ukrajinských vojáků, který podle MO dokazuje účast Kyjeva v katastrofě malajsijského boeingu (let MH17) nad Donbasem v roce 2014. Záznam se dá poslechnout na Telegramu rozhlasové stanice Hovoří Moskva.