Kapsle vytištěná na 3D tiskárně má přinést „revoluci“ v asistované sebevraždě. Ve Švýcarsku může být provozována legálně. (Foto: Vimeo)

Vyplývá to z odborného posudku, který získala organizace Exit International – organizace, která přístroj „Sarco“ vyvinula – a o němž jako první informoval server Swiss Info.

V roce 2020 zemřelo ve Švýcarsku prostřednictvím eutanazie přibližně 1300 lidí. Staraly se o ně dvě největší organizace zabývající se eutanazií v zemi: Exit (bez spojení s Exit International) a Dignitas.

V současnosti je běžnou metodou požití tekutého pentobarbitalu sodného. Po užití léku člověk během dvou až pěti minut usne, poté upadne do hlubokého kómatu a brzy poté zemře.

Rakev „Sarco“

Kapsle s názvem „Sarco“ nabízí jiný přístup ke klidné smrti, a to bez nutnosti použití látek na předpis.

Jedná se o 3D tištěnou kapsli, kterou může osoba, jež chce zemřít, aktivovat zevnitř. Přístroj lze vzít na libovolné místo, kde lze zemřít. Může to být v idylickém venkovním prostředí nebo například v prostorách organizace zabývající se eutanazií.

Philip Nitschke, zakladatel společnosti Exit International registrované v Austrálii.

Kapsle je připevněna na zařízení, které zaplavuje vnitřní prostor dusíkem a velmi rychle snižuje obsah kyslíku z 21 na jedno procento.

Člověk se cítí trochu dezorientovaný a před ztrátou vědomí může pociťovat i mírnou euforii. Celý proces trvá asi 30 sekund.

Smrt nastává v důsledku hypoxie a hypokapnie, tedy nedostatku kyslíku, respektive oxidu uhličitého. „Nedochází k žádné panice ani pocitu dušení,“ dodal Nitschke.

Pokud se vy nebo někdo z vašich známých potýká s depresí nebo má myšlenky na to, že si ublíží nebo vezme život, vyhledejte pomoc – vždy existuje řešení.

Zdroj: swissinfo.ch