Rusko neusiluje o závody ve zbrojení, Moskva bude reagovat vojensko-technickými prostředky na hrozby, které vznikly následkem odstoupení USA z INF (Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu), prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. (Foto: Wikimedia)

„Neusilujeme o závody ve zbrojení, kterými se vyznačovala doba studené války, prezident to řekl dost jasně. My samozřejmě budeme reagovat vojensko-technickými prostředky na hrozby, které vzniknou následkem odstoupení USA z INF," prohlásil Lavrov na půdě Kyrgyzsko-Ruské slovanské univerzity.

Také uvedl, že všechny iniciativy týkající se kontroly zbraní zůstávají na stole, ale Rusko nebude běhat za západními partnery a připomínat je.

„Až dospějí k pochopení své odpovědnosti za problémy, které vznikají kvůli politice USA, račte, prosím, dveře jsou otevřené, budeme jednat. Jako rovnoprávní, s přihlédnutím k zájmům toho druhého, zákonným zájmům, ne vymyšleným," řekl Lavrov během svého vystoupení.

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že Washington 2. února zahajuje proces vystoupení z INF.

Ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že pokud se Rusko nevrátí k úplnému a kontrolovatelnému dodržování smlouvy v průběhu šesti měsíců, bude smlouva zrušena.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že RF na rozhodnutí USA odpoví stejně a také pozastavuje plnění smlouvy. Prezident poznamenal, že Rusko se nesmí a nenechá zatáhnout do nákladného závodu ve zbrojení.

Přitom Putin dodal, že všechny návrhy Ruska ohledně odzbrojení zůstávají na stole a dveře jsou otevřené, ale samotné Rusko žádná jednání iniciovat nebude.

Smlouva INF, kterou podepsaly USA a Sovětský svaz v roce 1987, zakazuje veškeré rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 km.

Spojené státy dříve obvinily Rusko z toho, že jejich raketa 9M729 porušuje smlouvu INF. Moskva však veškerá obvinění odmítla.