Prohlášení, že RF má motivy a možnosti k použití látky novičok v Salisbury, nejsou ničím odůvodněny a nejsou žádné pochyby o tom, že práce s novičokem probíhaly a probíhají i nadále ve Velké Británii, řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu RF a vedoucí ruské delegace Georgij Kalamanov ve svém vystoupení na zasedání Výkonného výboru OPCW v Haagu.

„Tvrdí se zcela neodůvodněně, že Rusko prý má motivy a možnosti k použití tak zvaného novičoku v Salisbury. A zároveň ani laboratoř OPCW, ani laboratoř, kterou určil Technický sekretariát pro hodnocení, ani laboratoř v Porton Downu prostě nejsou schopny zjistit, ze které země pocházejí otravné látky použité v Salisbury a Amesbury," řekl Kalamanov.

Podle něj jen v USA bylo vydáno přes 140 patentů spojených s ochranou před působením otravných látek tohoto typu a dokonce i s jejich bojovým použitím.

„A nejsou žádné pochyby o tom, že práce s novičokem probíhaly a probíhají i nadále ve Velké Británii v laboratoři Ministerstva obrany v Porton Downu, která se nachází v bezprostřední blízkosti Salisbury a Amesbury. Není snad právě v tom příčina odmítnutí Londýna jednat v souladu s ustanoveními paragrafu IX Konvence o zákazu chemických zbraní pro vyjasnění tohoto efemérního příběhu," zdůraznil Kalamanov.