Prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ohledně degradačního stavu sanatoria Kamčija v Bulharsku, které je ve vlastnictví moskevského magistrátu, lze podle Atlantské rady Bulharska považovat za úmysl vytvořit tam ruskou základnu. (Foto: Instagram)

V předvečer Lavrov během „Parlamentní hodiny“ prohlásil, že vláda země pracuje na tom, aby převedla sanatorium do federálního vlastnictví.

Podle jeho slov by vytvoření kulturně-humanitární platformy na základě tohoto sanatoria znamenalo použití „měkké síly“ v tom nejpozitivnějším smyslu. Takovým způsobem zareagoval ruský ministr zahraničí na prohlášení, že vláda by měla v Kamčiji zřídit ruské humanitární středisko na podporu zájmů Ruské federace v Evropě.

„Opravdu se připravuje založení ruského ‚humanitárního střediska‘ v Bulharsku? (…) Bulharská vláda musí reagovat na tuto drzou ruskou provokaci. Je to krok zaměřený na testování hranic trpělivosti a vůle chránit naše národní zájmy. Je to další úder v kontextu s ruskými pokusy donutit Bulharsko, aby se pod tlakem prohnulo a umožnilo Moskvě, aby realizovala energetické projekty, které nejsou zvrátitelné u nás a na Balkáně, “ uvedla Atlantická rada.

Sanatorium a zdravotní komplex Kamčija se nachází na pobřeží Černého moře nedaleko Varny.

Stojí za zmínku, že to není první pokus, kdy Rusko podezírají z nepříliš mírumilovných účelů na jihu Evropy.

Jedná se například o humanitárním centrum v srbském městě Niš, o němž pravidelně tvrdí, že se tam nachází špionážní středisko.

V této souvislosti Lavrov prohlásil, že dané rusko-srbské humanitární centrum v Niši působí výhradně v rámci svého humanitárního mandátu.

„Za střediskem nestojí žádné skryté úmysly. Když se objevily pochybnosti o tom, čím se zabývají jeho ruští a srbští zaměstnanci, představitelé těch, u nichž se objevily tyto pochybnosti, což jsou Spojené státy americké, byli pozváni na návštěvu střediska. Americký zástupce by se mohl klidně přesvědčit o tom, že se středisko zabývalo výhradně humanitárními činnostmi, “ citoval srbský kanál RTS slova Lavrov.

Současně Lavrov připomněl, že na území Srbska v Kosovu byla na základě rozhodnutí OSN vytvořena americká vojenská základna Bondsteel.

„Z četných důkazů, které jsme dostali, není jasné, co tam američtí kolegové dělají. V reakci na tyto pochybnosti nepozvali nikoho, aby přijel a navštívil základnu,“ dodal ministr.

Loni na společné tiskové konferenci s prezidentem Srbska Alexandarem Vučićem Lavrov znovu připomněl, že dané humanitární středisko během let své existence provedlo důležité humanitární operace, jako je například rozminování rozsáhlých území, pomoc při hašení požárů a boj proti povodním v zemích regionu – v Bosně a Hercegovině, Makedonii, Řecku.

Lavrov dodal, že ruští a srbští zaměstnanci, kteří pracují v centru, plní své povinnosti podle svého mandátu a v případě potřeby pomáhají při řešení přírodních katastrof a jejich následků.

Zdroj: snews.com