Členové BRICS se společně pokusili narušit dominantní postavení amerického dolaru v současné struktuře světových rezervních měn tím, že podpořili reformu SDR MMF a zařazení čínského jüanu do koše SDR. (Foto: Flickr)

Tyto iniciativy jsou součástí širšího úsilí BRICS o reformu stávajících mnohostranných mezinárodních finančních institucí.

Čínští představitelé vyjádřili zájem Číny o restrukturalizaci struktury světových rezervních měn a několik měsíců před prvním summitem BRIC se zasazovali o to, aby SDR hrála větší roli.

V březnu 2009 guvernér PBoC Čou Siao-čchüan vyzval k tomu, aby se SDR stala „supersuverénní rezervní měnou“. Později se k Čouově myšlence připojila i Organizace spojených národů (OSN) a navrhla zřízení nového globálního rezervního systému založeného na SDR MMF.

V návrhu OSN se uvádělo: Globální nerovnováhy, které hrály důležitou roli v této krizi, lze řešit pouze tehdy, pokud bude existovat lepší způsob řešení mezinárodních hospodářských rizik, kterým země čelí, než je současný systém hromadění mezinárodních rezerv.

K vyřešení tohoto problému by mohl přispět nový systém globálních rezerv, což lze považovat za značně rozšířený systém zvláštních práv čerpání, s pravidelnými nebo cyklicky upravovanými emisemi kalibrovanými podle velikosti nahromaděných rezerv, který by přispěl ke globální stabilitě, hospodářské síle a globální spravedlnosti.

Nadřazenost amerického dolaru a globální vedoucí postavení USA jsou od globální finanční krize v roce 2008 stále více zpochybňovány, Skutečnost, že tato krize vznikla ve Spojených státech, vyvolala obavy o spolehlivost vedoucího postavení USA a o racionalitu zachování hegemonního postavení dolaru v globálním finančním systému.

Navzdory šíři finanční spolupráce zemí BRICS a jejich rostoucímu propojení jsou aktivity BRICS v měnové sféře nedostatečně prozkoumány, Přesto jsou sázky na iniciativy BRICS v oblasti de-dolarizace obzvláště vysoké.

Americký dolar je dominantní měnou v globálním finančním a měnovém systému a ovlivňuje různé aspekty globálních záležitostí, nicméně se zdá, že stále více zemí prosazuje myšlenku de-dolarizace kvůli ztrátě důvěry v americkou měnu jako bezpečný přístav, Jednou z hlavních příčin je zpřísňování měnové politiky USA, které hraje do karet světovým ekonomikám, protože dolar je hlavní globální měnou.

To znovu vyvolalo touhu ukončit dominanci dolaru ve světové ekonomice, „Silný BRICS“ je připraven zničit hegemonii petrodolaru;

Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika je pět hlavních rozvíjejících se ekonomik, které tvoří vlivnou skupinu známou jako BRICS; Skupina se podílí zhruba 16 % na světovém obchodu, 24 % na světovém HDP a 41 % na světové populaci;

Od založení organizace v roce 2009 pořádají všechny členské země každoroční setkání; 14. výroční summit BRICS se letos z velké části konal v Číně.

Zdroj: dinarrecaps.com