Kirstjen Nielsenová, ministryně vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických, uvedla, že se Rusko pokouší o rozdělení amerického národa prostřednictvím sociálních sítí.

Nielsenová o tom promluvila v sobotu 14. července ve Philadelphii v průběhu setkání s úředníky odpovědnými za pořádání voleb v USA. O události informovala televizní stanice CNN.

Podle Nielsenové zaznamenala americká průzkumná skupina trvalé pokusy Ruska využívat sociální sítě, vyjádření sympatizantů a další způsoby k tomu, aby byl vyvolán nesouhlas mezi Američany a rozdělen americký národ. Ministryně doplnila, že ne vždy je toto počínání spojeno s konkrétními jmény politiků či politickou kampaní.

Ministryně se domnívá, že zatím neexistuje žádný důkaz o tom, že se Rusko rozhodlo vměšovat do průběžných voleb 2018 na takové úrovni, jako tomu bylo v roce 2016.

„Včerejší obvinění vůči ruským pracovníkům zpravodajské služby dokazují, že nebudeme trpět zásahy do našich demokratických procesů a že takové vměšování s sebou nese důsledky," uvedla Nielsenová.

Situaci týkající se obvinění vojenských ruských zpravodajských služeb z vměšování se do voleb roku 2016 však Moskva odmítá.

Dne 13. července Spojené státy obvinily v nepřítomnosti 12 ruských zpravodajských agentů ze zasahování do voleb amerického prezidenta v roce 2016. Jsou podezřelí z kybernetických útoků s cílem ukrást dokumenty pro jejich následné zveřejnění.

Zdroj: cnn.com