Ruské komplexy protivzdušné obrany (PVO) dostanou neviditelné v radiodiapazonu pasivní stanice kruhového přehledu, řekl Sputniku generální ředitel konstrukční kanceláře Točmaš Valerij Makejev. (Foto: Wikimedia)

„V posledních třech letech jsme provedli konstrukční práci na vytvoření opticko-elektronické stanice kruhového obzoru – práce je prakticky dokončena, státní zkoušky ukončeny s kladným výsledkem, doufám, že v březnu bude podepsáno rozhodnutí o přijetí komplexu do výbavy, všechny podklady k tomu jsou,“ řekl odborník.

Makejev uvedl, že jednou z hlavních zvláštností tohoto komplexu je jeho pasivita – nemá radiové vlny, podle nichž by ho mohl odhalit protivník a zničit komplex PVO, na němž je instalován.

„Jde o to, že ve všech současných konfliktech jsou nejdříve ničeny protivníkovy komplexy PVO, které jsou odhalitelné podle rádiového záření, a dále prostředky vzdušného útoku klidně dělají svou práci. V případě, že protivzdušná obrana bude vybavena komplexy Sosna (nejnovější protivzdušný raketový komplex krátkého dosahu – red.) s takovou stanicí, vše bude zcela jinak,“ vysvětlil agenturní zdroj.  

Makejev zdůraznil, že při integraci systému kruhového přehledu na Sosnu získá ruská armáda unikátní, zcela pasivní protivzdušný raketový komplex, který je maximálně odolný na válečném poli.

Ředitel konstrukční kanceláře Točmaš dodal, že tuto stanici je možné instalovat jak na dosavadní pozemní a lodní komplexy PVO, tak i na obrněnou techniku, nebo ji umístit autonomně na střežených objektech.