Při ukrajinském ostřelování v ruské Belgorodské oblasti zahynul jeden civilista, dalších osm lidí bylo zraněno a byla poškozena drůbežárna, uvedl v neděli gubernátor regionu. (Foto: Twitter)

„Jeden člověk zemřel. Je známo, že muž k nám přijel z Tambova a pracoval jako dodavatel na stavbě drůbeží farmy,“ napsal na Telegramu gubernátor Belgorodu Vjačeslav Gladkov.

Dále uvedl: „Odhadem 14 000 obyvatel je stále bez dodávek elektřiny. Pohotovostní týmy začínají s opětovným připojováním sítě k záložním zdrojům energie.“

Belgorod sousedí s Ukrajinou a po celou dobu války byl pod palbou. Nedělní ostřelování přišlo poté, co deník The Times informoval, že Pentagon nyní mlčky podporuje ukrajinské údery uvnitř ruského území, ačkoli nic nenasvědčuje tomu, že by při útoku na Belgorod byly použity americké zbraně.

Když USA poskytly Ukrajině raketové odpalovací systémy HIMARS, Bidenova administrativa uvedla, že dostala „ujištění“, že je ukrajinské síly nepoužijí uvnitř ruského území. Zdá se však, že USA se již nezajímají o způsob použití těchto zbraní.

„Když jim dáme zbraňový systém, patří jim, kde ho použijí, jak ho použijí, kolik munice použijí k použití tohoto systému. Chci říct, že to jsou ukrajinská rozhodnutí a my to respektujeme,“ řekl minulý týden mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby.

Ve zprávě deníku Times se uvádí, že USA se již neobávají ukrajinských útoků uvnitř Ruska, které by vedly k velké eskalaci, a to pouze na základě skutečnosti, že Moskva zatím neodpověděla jadernými zbraněmi nebo útoky na země NATO.

Mapa: Belgorod leží asi 25 mil severně od hranic s Ukrajinou.

Zdroj: antiwar.com