Ruský stíhací letoun Su-27 vzlétl do vzduchu, aby nad Baltským mořem zachytil americké průzkumné letadlo P-8A Poseidon. V pondělí o tom informovalo Ministerstvo obrany Ruska. (Foto:

Kdy přesně mělo k danému incidentu dojít, není ve zprávě uvedeno. Uvádí se však, že nejprve ruská protivzdušná obrana zachytila nad neutrálními vodami Baltského mořevzdušný cíl blížící se k hranicím RF.

„K zachycení vzdušného cíle byl do vzduchu vyslán stíhací letoun Su-27 jednotky protivzdušné obrany. Posádka ruské stíhačky se ke vzdušnému objektu přiblížila na bezpečnou vzdálenost a identifikovala jej jako průzkumné letadlo P-8A Poseidon patřící americkému letectvu," píše se ve zprávě ministerstva.

Následně se americké letadlo od ruských hranic vzdálilo a ruský letoun Su-27 se tak úspěšně mohl vrátit na základnu.

V poslední době se aktivita zahraničních průzkumných letadel a dronů na ruských hranicích výrazně zvýšila. Letadla byla zaznamenána jak v oblasti Krymu a Krasnodarského kraje, tak v blízkosti západních hranic země.

Například na začátku listopadu loňského roku zaznamenali ruští vojáci americké průzkumné letadlo nad Černým mořem. Spojené státy tehdy doprovod jejich letounu stíhačkou Su-27 zkritizovaly a označily akci ruské posádky za nebezpečnou. Ministerstvo obrany RF však takové obvinění popřelo.

Podle vojenského oddělení měly jednotky radiotechnických sil letectva v minulém roce doprovodit více než 980 tisíc vzdušných objektů. Přitom asi tři tisíce z nich tvořily cizí bojové letouny, včetně tisícovky průzkumných letadel.

Zdroj: snews.com