Ruský stíhací letoun musel vzlétnout, aby zachytil americké průzkumné letadlo nad neutrálními vodami Baltského moře. Praví se to ve zprávě Národního centra řízení obrany RF. (Foto: Sputnik / Igor Zarembo)

„19. srpna ruská zařízení pro kontrolu vzdušného prostoru nad neutrálními vodami Baltského moře detekovala letecký cíl, který se blížil ke státní hranici Ruské federace. K identifikaci leteckého cíle a zabránění narušení státní hranice Ruské federace byla povolána do vzduchu stíhačka Su-27, která je na stráži protivzdušné obrany sil Baltské flotily,“ vyplývá ze zprávy.

Poznamenává se, že posádka ruského stíhacího letounu z bezpečné vzdálenosti identifikovala letoun jako strategické průzkumné letadlo RC-135 amerického letectva.

„Poté, co se americké průzkumné letadlo odvrátilo od státní hranice Ruské federace, ruský stíhací letoun se bezpečně vrátil na domovskou základnu. Celý let ruského stíhacího letounu Su-27 se uskutečnil přísně v souladu s mezinárodními pravidly využití vzdušného prostoru,“ dodává se ve zprávě.

Zdůrazňuje se, že porušení státní hranice Ruské federace americkým letadlem nebylo povoleno.