Ruské ministerstvo obrany informovalo, že s cílem zachycení průzkumných letadel USA byla do vzduchu nad Černým mořem vyslána stíhačka Su-27. K porušení státních hranic Ruska nedošlo. (Foto: Pikilist)

"Ruské prostředky kontroly vzdušného prostoru nad neutrálními vodami Černého moře zpozorovaly dva vzdušné cíle, které se blížily ke státní hranici Ruské federace. K zachycení cílů byla do vzduchu vyslaná stíhačka Su-27 jednotek protivzdušné obrany Jižního vojenského okruhu," uvádí se ve zprávě.

Posádka ruského vojenského letounu identifikovala letecké objekty jako strategické průzkumné letadlo amerického letectva RC-135 a hlídkové letadlo amerického námořnictva P-8A Poseidon.

"Poté, co se americké průzkumné letouny otočily od státní hranice Ruské federace, ruská stíhačka se vrátila na letiště … K porušení státní hranice Ruské federace americkými průzkumnými letadly nedošlo," dodává se.

V poslední době jsou americká průzkumná letadla často pozorována poblíž hranic Ruska. Tak 23. července ruský Su-27 identifikoval nad Černým mořem letoun Р-8А Poseidon. O několik dní předtím byly v regionu zjištěny Р-8А Poseidon, RC-135 a americký bezpilotní letoun MQ-9A Reaper. 11. července ruské stíhačky zachytily americký RC-135 nad Japonským mořem, a to také nedaleko ruských hranic. Vojenská letadla RF vzlétala do vzduchu nad Černým mořem i na začátku července – také kvůli průzkumnému letounu USA.

K několika podobným incidentům došlo i v červnu. Tehdy ruské ozbrojené sily monitorovaly aktivitu amerických bombardérů B-52H nad Baltským mořem a Ochotským mořem.