Vesmírná strategie Spojených států svědčí o agresivitě amerického kurzu v této oblasti, uvádí se v komentáři ruského ministerstva zahraničí. (Foto: Flickr)

„Všimli jsme si zveřejněné USA anotace otevřené verze Strategie obrany v kosmu, která definuje prioritní úkoly vojenského rezortu (Pentagonu – pozn. red.) vůči vesmíru na příštích deset let, a nastiňuje způsoby jejich realizace,“ uvádí se v prohlášení diplomatického rezortu RF. 

„Konečný cíl je jasně definován – zajistit ‘vojenskou nadřazenost USA ve vesmíru’. V tomto ohledu se Pentagon zaměří na vojenské využití vesmírného potenciálu,” sdělilo ministerstvo. 

Jak podotýká ruská diplomacie, obsah dokumentu potvrzuje, že kurz Washingtonu v kosmické oblasti jde agresivním směrem. Dodává se, že v rámci označených úkolů se předpokládá modernizace kosmických sil USA a plánování širokého spektra kosmických operací. 

„Od spojenců a partnerů se však očekává pouze finanční, technická pomoc nebo pomoc personálem,” dodává se. 

Podle ruského ministerstva zahraničí, USA bezdůkazně obviňují Moskvu ze strategického ohrožování v kosmu a samy provokují závody ve zbrojení. Přitom kosmické úkoly ozbrojených sil Ruska jsou označené pouze za obranné. 

„Potvrzujeme naši připravenost projednat všechny problémy vesmírné činnosti za účasti zástupců zainteresovaných rezortů a organizací obou stran. (…) Ozbrojená konfrontace ve vesmíru může být zhoubnou pro mezinárodní bezpečnost a strategickou stabilitu,” sdělila ruská diplomacie. 

Ve středu Ministerstvo obrany USA informovalo o dokončení přípravy Strategie obrany v kosmu. Uvádělo se, že jde o reakci na hrozby ze strany Ruska a Číny, které údajně plánují umísťovat zbraně ve vesmíru, nebo instalovat jiné zbraně namířené proti kosmickým silám USA.  

„Naše politika a strategie bere ohled na mnoho projektů našich soupeřů pro boj se satelity. Děláme akcent na garance (plnění) kosmických misí, stabilitě a zadržování agrese proti USA, včetně agrese proti našim kosmickým systémům, systémům našich partnerů a spojenců,“ uvedli v Pentagonu.