TURECKO – Turecké bezpečnostní síly rozhánějí rozzuřený dav před americkou vojenskou základnou Incirlik v Adaně. (Foto: X)

Významný turecký aktivista vyzval k rozsáhlým protestům, které se tento týden uskuteční na hlavní americké letecké základně v jihovýchodním Turecku, kde v úterý přistál americký strategický bombardér v souvislosti s pokračujícím napětím v regionu kvůli válce mezi Izraelem a Hamásem.

Bulent Yildirim, předseda humanitární organizace s vazbami na prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, se v úterý vyslovil pro pochod kolem letecké základny Incirlik v souvislosti s požadavky na zastavení palby v Gaze v době, kdy probíhá pozemní invaze Izraele.

Yildirim rovněž vyzval turecký parlament, aby hlasoval o tom, zda uzavřít Incirlik a malou americkou vojenskou základnu v Kurečiku, kde armáda provozuje radar protiraketové obrany.

„Na základnu Incirlik budeme pochodovat ze všech částí Turecka, ze všech okresů a čtvrtí. … Obklíčíme tu základnu Incirlik,“ řekl podle státní tiskové agentury Anadolu na úterní tiskové konferenci.

Zdroj: stripes.com