Rozsah válečných zločinů USA a západní koalice v Afghánistánu si ještě uvědomíme, prohlásil v rozhovoru pro Sputnik zvláštní zástupce prezidenta RF pro Afghánistán, ředitel druhého asijského oddělení Ministerstva zahraničí RF Zamir Kabulov. (Foto: Flickr)

„USA a jejich spojenci nesou nepochybně odpovědnost za to, co se dělo v Afghánistánu posledních 20 let. Rozsah válečných zločinů spáchaných za tuto dobu si ještě musíme uvědomit a učinit příslušné závěry,“ řekl Kabulov.

Zdůraznil, že v Moskvě hodnotí jako krok správným směrem „uznání Pentagonu, že letecký útok na Kábul 29. srpna byl chybou, a oficiální omluvu příbuzným zabitých civilistů“.

Poslední útok amerického dronu na Kábul se konal 29. srpna a vyžádal si životy 10 afghánských civilistů, včetně sedmi dětí. Vedení Pentagonu přiznalo podle výsledků vyšetřování, že útok byl chybou a veřejně se za to omluvilo.

Ministerstvo zahraničí RF vyzvalo USA, aby uhradily větší část výdajů na humanitární pomoc Afghánistánu

USA a jejich spojenci mohou zmírnit následky své přítomnosti v Afghánistánu, když zaplatí hlavní část výdajů na obnovu země a humanitární pomoc, řekl Zamir Kabulov.

„Máme za to, že USA a jejich spojenci mají dobrou šanci na zmírnění následků své přítomnosti v Afghánistánu tím, že na sebe převezmou hlavní podíl ve výdajích na humanitární pomoc této zemi a na její obnovu po konfliktu,“ řekl Kabulov.

Na začátku srpna zaktivizoval Tálibán (teroristické hnutí zakázané v RF) útok na vládní afghánskou armádu a 15. srpna vstoupil do Kábulu. Příští den bylo učiněno prohlášení, že válka je ukončena. Dva poslední srpnové týdny probíhala z kábulského letiště masová evakuace občanů západních států a Afghánců, kteří s nimi spolupracovali. V noci na 31. srpna opustili američtí vojáci kábulské letiště, což znamenalo konec dvacetileté vojenské přítomnosti USA v Afghánistánu.

Na začátku září bylo oznámeno složení prozatímní afghánské vlády v čele s Mohammadem Hasanem Achundem, který byl ministrem zahraničí v první vládě Tálibánu, a proti kterému platí sankce OSN z roku 2001.

Zdroj: snews.com