J. K. Rowlingová čelí dalšímu skandálu, tentokrát čelí obvinění z antisemitismu. A to nehledě na to, že již dříve vyjádřila svůj pevný postoj proti antisemitismu, vyjádřila solidaritu s britskými Židy v roce 2018 a apelovala na neŽidy, aby vystoupili proti antisemitismu.

Terčem kritiky jsou postavy skřetů ve filmech o Harrym Potterovi. Vykreslení skřetů ve filmu prý podporuje antisemitské stereotypy. Zmínil se o tom komik Jon Stewart ve své talk show.

V magickém příběhu o Harrym Potterovi jsou skřeti majiteli Gringottovy banky, která má na starosti finance čarodějů. Komik ve své show porovnal vyobrazení chamtivých skřetů v Harrym Potterovi s ilustracemi z antisemitského traktátu Protokoly sionských mudrců z roku 1903.

Komik dále vyjádřil své překvapení, že se již dávno nikdo nepozastavil nad tím, jak byli vyobrazeni skřeti v Harrym Potterovi.

„Překvapuje mě, že se neozývají širší ohlasy kvůli vyobrazení postav se zakřiveným nosem, které řídí banky v potterovském světě,“ uvedl.

Poté co komik uveřejnil svůj komentář, uživatelé sociálních sítí rozpoutali bouřlivou diskuzi. Začaly se objevovat nové a nové paralely. Uživatelé si například povšimli, že podlahy v bance jsou vyzdobeny šesticípou hvězdou.

Další s pozicí komika nesouhlasili a uváděli, že podoba skřetů byla daná ještě před tím, než Rowlingová přišla se svým příběhem o Harrym Potterovi.