Saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz poslal dopis francouzskému prezidentovi Emmanueli Macronovi, ve kterém ho varuje, že se může odhodlat k vojenské intervenci proti Kataru, pokud ten koupí ruské systémy S-400. Napsal o tom list Monde.

O tom, že Dauhá může od Ruska koupit systémy protivzdušné obrany, i nformoval katarský velvyslanec v Moskvě Fahd al-Attyjá.

Král Saúdské Arábie v dopise vyjádřil hluboké znepokojení nad vyjednáváním mezi Dauhá a Moskvou. Podle něj protiletadlové systémy S-400 na katarském území ovlivní bezpečnost Saudské Arábie a mohou vést k eskalaci na poloostrově.

„Království bude připraveno přijmout veškerá nutná opatření, včetně vojenských, pro likvidaci tohoto obranného systému," píše král. Podle informací listu saúdský vládce žádá Macrona, aby zabránil obchodu a zachoval stabilitu v regionu.

Přitom Rijád loni rovněž zahájil vyjednávání s ruskou stranou o dodávkách těchto systémů. Podle saúdského velvyslance v Moskvě Rajída bin Chalída Krimlího jednání probíhají úspěšně.

Vztahy mezi Katarem a jeho sousedy se zhoršily v červnu minulého roku, kdy Saúdská Arábie, Bahrajn a Spojné arabské emiráty obvinily Dauhá z podpory terorismu. Země přetrhaly diplomatické vztahy a vyhlásily Kataru blokádu.

Zdroj:  aljazeera.com