Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg minulý týden prohlásil, že Ukrajina by neměla získat členství v Evropské unii. (Foto: Flickr)

Vzhledem k tomu, že Ukrajina usiluje o členství v Evropské unii, rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg minulý týden prohlásil, že by Ukrajině nemělo být uděleno členství v Evropské unii.

Schallenberg sice podporuje posílení vztahů mezi Evropou a Ukrajinou, ale nepodporuje plné členství Ukrajiny. Na otázku, proč by Ukrajině neměl být letos v červnu udělen status kandidátské země EU, Schallenberg uvedl, že o členství v EU nyní jednají také západobalkánské republiky.

Ukrajina dala jasně najevo, že chce po letech rostoucích vztahů se Západem vstoupit do Evropské unie, a po ruské invazi na Ukrajinu na konci února tyto výzvy ještě zesílily. Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil před invazí i během ní obavy z rostoucích vztahů Ukrajiny se Západem, přičemž jako příklad mnozí uváděli pokusy o vstup do EU a NATO.

Ukrajina vyjádřila zklamání

Ukrajinské ministerstvo zahraničí mezitím vyjádřilo nespokojenost s názorem rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga, že by Ukrajině nemělo být uděleno členství v EU.

Oleh Nikolenko, který je mluvčím ministerstva zahraničí, uvedl, že slova rakouského spolkového ministra zahraničí o evropské budoucnosti Ukrajiny zanechala Ukrajinu nespokojenou, píše evropská Pravda. Dále prohlásil, že Rakousko je strategicky krátkozraké a neslučitelné s cíli sjednocené Evropy.

Citoval ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kulebu, který řekl, že ukrajinský lid platí příliš vysokou cenu za chyby mnoha evropských vlád a že jejich zkreslený pohled na realitu již přispěl k politické a ekonomické slabosti Evropy.

Mezitím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již podal žádost Ukrajiny o členství a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že EU si přeje, aby Ukrajina do bloku vstoupila. Koncem února von der Leyenová prohlásila, že Ukrajina do EU patří a že ji tam chtějí, protože je jednou z nich.

EU podporuje Ukrajinu

Evropská unie podporuje Ukrajinu od chvíle, kdy Rusko zahájilo v zemi vojenskou agresi. Sedmadvacetičlenný blok uvalil na Ruskou federaci tvrdé sankce.

Ve středu se Zelenskyj setkal s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a pochválil Evropskou unii za její trvalou podporu a pomoc v boji proti Ukrajině.

Zdroj: republicworld.com