V předvečer druhého kola voleb se na sociálních sítích začaly objevovat příspěvky o možném zásahu armády pokud by byl Zelenskij zvolen prezidentem Ukrajiny, píše se na stránkách Strana.ua.

Jeden z těchto příspěvků se objevil na stránce ukrajinského poslance Jevgenije Rybčinského, člena Porošenkova bloku, a pak byl vymazán.

Článek popisuje pravděpodobnost pokusu o vojenský převrat v zájmu současného prezidenta Petro Porošenka.

 

Webový portál Strana.ua do doby vydání článku neobdržel odpověď od Jevgenije  Rybčinského, o tom, zda je autorem článku odstraněného z Facebooku, kde se píše o pokusu narušit volby násilím.

V příspěvku, který byl údajně napsán zástupcem lidu a básníkem Jevgenijem Rybčinským, je popsáno, že existuje několik skupin 300 mužů speciálních sil, z nichž každý byl tajně přivezen do Kyjeva s plnou municí. Skupiny jsou autonomní.

Vojenské heslo  "ne dnes – zítra" bude startem pro vojenský zásah do voleb a převrat. Také v hlavním městě, říkají, někteří příslušníci ATO,  že jsou připraveni podpořit převrat. Každému příslušníku ATO bylo slíbeno tisíc dolarů za násilnou akci.

Opět Strana.ua neobdržela informaci, zda je to pravdivé. Stojí však za povšimnutí, že pověsti o možnosti vojenského zásahu ve volbách v případě volby "špatného" kandidáta jsou již delší dobu. V různých mocenských strukturách se s těmito pověstmi staví jinak.

Ministerstvo vnitra je připraveno zasáhnout

V tomto týdnu proběhla na ministerstvu vnitra za účasti vedoucích regionálních GUNP jednání, na nichž se projednávaly akce policie a Národní gardy během voleb. V analytických a operačních útvarech policie jsou veškeré informace o pravděpodobném pokusu o převrat a zásahy ze strany armády nebo SBU na straně Petro Porošenka brány velmi vážně.

„Byla zvažována možnost pokusu o vojenský převrat. Všechny jednotky policie a Národní gardy pracují v režimu pohotovosti číslo 1. Operační a analytické jednotky situaci monitorují. Zatím však neexistují žádné skutečnosti potvrzující přípravu na vojenskou intervenci při volbách. V případě Porošenka při pokusu o převrat ho čeká  osud Ceausesca, “řekl jeden z vysoce postavených důstojníků ukrajinské policie.

„Je mnohem pravděpodobnější, že při volbách a po oznámení výsledků v případě vítězství Zelenského se mohou vyskytnout provokace za účasti pro-prezidentských „kapesních“ radikálních organizací, jako jsou C-14 a další, o kterých se již ví, a že se radikálové připravují na pořádání akcí, a přijímají se preventivní opatření. Při debatě obou kandidátů na stadionu  může docházet ke střetům mezi příznivci kandidátů a aby se zabránilo provokacím nebo střetům, bude pořádek chránit několik tisíc policistů,“ dodal policejní důstojník.

Skutečnost, že Porošenkovi příznivci požadují odložení termínu voleb dokazuje petice, která se objevila na internetových stránkách prezidenta, a kterou již podepsalo 2175 lidí.

Jak dokazují zkušenosti a události z roku 2014, pouze jemná linie odděluje ukrajinské mírové protesty od masových nepokojů.

 

Zdroj: pz.czunian.ua