To je možná zatím největší signál za více než 10 měsíců bojů, že konflikt na Ukrajině může trvat roky… (Foto: Wikimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin označil svou tzv. „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině za „válku“ poprvé od doby, kdy před téměř 10 měsíci zahájil plnohodnotnou invazi do sousední země Ruska.

Putin to řekl na čtvrteční televizní tiskové konferenci: „Naším cílem není roztočit tento setrvačník vojenského konfliktu, ale naopak tuto válku ukončit,“ a dodal: „O to usilujeme.“

Tato slova zazněla v době, kdy Kreml stále reaguje na Zelenského středeční projev, v němž naléhal na americké zákonodárce, aby schválili tanky, válečná letadla a rakety delšího doletu, a zároveň hovořil o budoucím „vítězství“.

Ruský prezident i všichni jeho vrcholní představitelé, včetně znalců státních médií, byli až dosud velmi opatrní v používání oficiálně schváleného jazyka „speciální vojenské operace“ při popisu invaze na Ukrajinu, která začala 24. února.

Ještě v dubnu předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley řekl Kongresu, že očekává, že konflikt potrvá „roky“:

„Ještě je trochu brzy. I když jsme ve válce více než měsíc, na Ukrajině zbývá ještě hodně pozemní války,“ dodal. „Ale myslím si, že je to velmi zdlouhavý konflikt, a myslím si, že se měří přinejmenším na roky. Nevím, jestli na desetiletí, ale minimálně na roky určitě.“

„Jedná se o velmi rozsáhlý konflikt, který iniciovalo Rusko,“ pokračoval Milley, „a myslím si, že NATO, Spojené státy, Ukrajina a všichni spojenci a partneři, kteří Ukrajinu podporují, v něm budou zapojeni ještě nějakou dobu.“

Mluvčí americké národní bezpečnosti John Kirby tento týden ujistil, že Putin „zjevně nemá v tuto chvíli zájem o diplomacii“.

„Právě naopak,“ řekl Kirby. „Zajímá ho zabíjení dalších civilních Ukrajinců a zhasínání světel a vypínání tepla s blížící se zimou,“ tvrdil.

Je třeba také poznamenat, že Putinova bezprecedentní volba slov „válka“ přišla den poté, co ukrajinský prezident Zelenskyj navštívil Washington, setkal se s prezidentem Bidenem a přednesl projev před Kongresem, v němž slíbil „absolutní vítězství“.

Zdroj: thehill.com