Vladimir Putin na virtuálním summitu G20 oznámil opatření k boji proti šíření koronaviru. Evropská unie chce organizovat sbírku na vývoj vakcíny. (Foto: Wikimedia)

Ruský prezident Putin navrhl:

  • vytvořit zvláštní fond pod záštitou MMF a poskytnout všem členům právo půjčovat si finanční prostředky;
  • vypracovat obecný plán obnovy ekonomiky postižené koronavirem;
  • vytvořit „zelené koridory“ bez obchodních válek a sankcí;
  • vynaložit úsilí Světové zdravotnické organizace na identifikaci skrytých epidemií koronaviru v zemích, kde není možné provádět testování;
  • zavést moratorium na omezení nejnutnějšího zboží a transakcí.

Jak uvedl prezident, posledním opatřením je humanitární otázka, která umožní vyčistit „politické slupky“.

Podle Putinových slov problémy spojené s koronavirem vyústí v rozsáhlejší otřesy než krize v letech 2008–2009 a obchodní sankce zhoršují recesi.

V této souvislosti ruský prezident vyzval země G20, aby spojily své síly s cílem urychlení vývoje vakcín a vzájemné výměny informací o nemoci.

Za hlavní riziko pandemie považuje Putin dlouhodobou nezaměstnanost. Její dynamika bude hlavním ukazatelem účinnosti protikrizových opatření, dodal prezident.

Podle jeho slov hlavní roli ve zvyšování celosvětové poptávky musí hrát národní rozpočty, přičemž je nutné brát v úvahu omezené možnosti mnohých zemí půjčovat si kvůli vysoké volatilitě světových trhů.

Mimořádný online summit G20 na pozadí globální pandemie koronaviru iniciovala Saúdská Arábie, která letos předsedá organizaci.

Vedoucí představitelé zemí G20 přijali na základě výsledků virtuálního setkání závěrečné prohlášení. V něm zejména vyjádřili připravenost učinit vše potřebné pro překonání pandemie, ochranu životů, zachování pracovních míst a příjmů občanů a rovněž poskytnout pomoc všem státům, které potřebují podporu.

Mezitím po skončení summitu G20 Evropská unie vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že je připravena organizovat veřejnou sbírku na financování vývoje vakcíny proti COVID-19.

Zdroj: snews.com