Ruský prezident Vladimir Putin je překvapen tím, že na pozadí amerických nároků vůči Číně se nediskutuje o dotování evropských zemědělských výrobců. (Foto: Sputnik)

Domnívá se tedy, že si nakonec EU bude muset vybrat mezi dvěma variantami: buď otevře trh pro produkty zemědělsko-průmyslového komplexu rozvojových zemí nebo hranice pro migranty.

„Pokud se mám vrátit ještě ke G20, jedná se o ekonomické fórum. Byly na něm vzneseny otázky liberální politiky a postoje k migraci s ohledem na ekonomiku. Mezi Čínou a Spojenými státy americkými existují spory o obchodních záležitostech. Čína je mimo jiné obviňována i z obchodních a průmyslových dotací. Pokud však chceme diskutovat o problému průmyslových dotací, pak diskutujme také o problému zemědělských dotací, které jsou v Evropské unii široce využívány,“ řekl Putin, když odpovídal na dotazy novinářů na tiskové konferenci, která se konala po summitu G20.

Ruský lídr dále dodal, že pokud bude i nadále pokračovat tato politika, při které bude zemědělský trh uzavřen, nebo v případě rozvojových zemí relativně uzavřen, pak vyvstává otázka, jak rozvíjet ekonomiky těchto zemí.

„Vzniká otázka, jak odblokovat jednání ve WTO (Světová obchodní organizace, pozn. red.) a zda by nebylo lepší část těchto dotací směřovat na podporu zemědělské produkce v rozvojových zemích, aby zde byla vytvořena pracovní místa. Co naši kolegové chtějí? Otevřít trh pro zboží, které by v tomto případě mohlo vzniknout, nebo otevřít hranice pro migranty? Něco se bude muset udělat. Ať už tohle nebo něco jiného,“ prohlásil závěrem ruský prezident.

Fórum G20 představuje skupinu největších ekonomik světa zastoupených ministry financí a guvernéry centrálních bank. Celkově se jedná o členy 19 států a Jednotného vnitřního trhu Evropské unie. Na pravidelných schůzkách jsou přítomni také nejvyšší exekutivní představitelé – předsedové vlád či prezidenti států.