Ruský prezident Vladimir Putin napsal článek o druhé světové válce pro americký časopis National Interest. Nese název: Skutečné lekce 75. výročí druhé světové války. (Foto: Pixabay)

„Ruský prezident nabízí komplexní hodnocení druhé světové války. Prohlašuje, že dnešní evropští politici, a hlavně polští lídři, se snaží „zamést pod koberec“ fakt Mnichovské dohody,“ píše redakce magazínu.

Mnichovská dohoda

Putin v článku obvinil řadu evropských politiků, konkrétně Poláky, z pokusů o utajení informací o Mnichovské dohodě o rozdělení Československa.

„V případě Mnichovské dohody, které se, kromě Hitlera a Mussoliniho, účastnili také britští a francouzští lídři, bylo Československo rozděleno za plného souhlasu Společnosti národů. Ve spojení s tím bych chtěl zmínit, že na rozdíl od mnohých jiných evropských lídrů té doby, Stalin se neúčastnil setkání s Hitlerem, který byl vítaným hostem v evropských hlavních městech,“ píše Putin ve článku pro americký magazín National Interest. Článek je přeložen z anglického jazyka.

Informační útoky

Řada partnerů Ruska není připravena ke spolupráci ohledně nalezení pravdy o druhé světové válce, zmínil prezident.

„Všichni potřebujeme pravdu a objektivitu. Ze své strany jsem vždy vyzýval své kolegy budovat klidný, otevřený dialog založený na vzájemné důvěře s tím, aby bylo možné pohlédnout na společnou minulost sebekritickým, nezaujatým způsobem,“ píše ruský prezident.

„Nehledě na to, mnozí z našich partnerů ještě nejsou připraveni na společnou práci. Naopak, ve snaze dosáhnout svých cílů zvětšují počet a rozměr informačních útoků proti naší zemi, snaží se nás donutit omlouvat se a cítit vinu, přitom sami přijímají zcela licoměrné a politicky motivované deklarace,“ píše Putin.

Jako příklad uvedl rezoluci Evropského parlamentu z 19. září roku 2019, kde odpovědnost za druhou světovou válku přímo položili na Sovětský svaz a nacistické Německo. Podle jeho slov bylo jasnou snahou této rezoluce vyvolat skandál. „Také z ní ale vyplývá reálné nebezpečí,“ konstatuje prezident.

Vladimir Putin také označil za nespravedlivý přístup, při němž pakt Molotova-Ribbentropa je označován za hlavní příčinu druhé světové války.

„Všechny vedoucí země jsou do jisté míry odpovědné za ten výbuch. Všechny dělaly fatální chyby, nadutě si myslely, že mohou oklamat jiné, zajistit si jednostranné výhody nebo zůstat daleko od nastávající světové katastrofy. Tato neschopnost vidět daleko, otočení se zády k systému kolektivní bezpečnosti stálo miliony životů a ohromné ztráty,“ napsal Putin.

„Jaderná pětka“

Summit lídrů „jaderné pětky“ OSN pomůže najít odpovědi na současné výzvy a hrozby, píše ruský prezident. Vyjádřil naději, že podobné setkání se odehraje co nejdříve.

„Naši kolegové, mistr Si-Ťin Pching, mistr Macron, mistr Trump, mistr Johnson podpořili ruskou iniciativu provést setkání lídrů pětky jaderných mocností – stálých členů Rady bezpečnosti OSN,“ stojí v článku Putina.

„Summit Ruska, Číny, Francie a Spojených států a Velké Británie může hrát důležitou roli v hledání společných odpovědí na současné hrozby a výzvy a ukáže naši společnou náklonnost duchu spojenectví, humanitním ideálům a hodnotám, za které bojovali naši otcové a dědové,“ stojí v článku ruského prezidenta.

Podle názoru ruského prezidenta, země „jaderné pětky“ musejí jedna druhé důvěřovat, aby bylo možné provést jednání úspěšně a upevnit bezpečnost ve světě.

„Zvláštní bod k projednání na setkání je situace ve světové ekonomice. A hlavně překonání ekonomické krize, která byla vyvolána pandemií koronaviru,“ napsal.

Podle slov Putina podnikají země bezprecedentní opatření pro ochranu zdraví a životů lidí.

„Naše schopnost pracovat spolu a po dohodě jako skuteční partneři ukáže, nakolik budou vážné následky pandemie a jak rychle světová ekonomika může vyjít z recese,“ píše ruský prezident.

Zmínil, že není přípustné měnit ekonomiku na instrument nátlaku a konfrontace.

Zdroj: snews.com