13. listopadu podepsala Evropská unie po 70 letech pakt, v němž souhlasí s integrací vojenského financování spolu s tím i dalších činností, jako vývoj zbraní a nasazování evropské obrany. To, co v podstatě provedli, je zahájené vytváření jednotné mega-armády z dosavadních 23 armád. V USA prezident Donald Trump často země EU obviňoval, že na NATO neplatí dost, a to byl i jeden z hlavních důvodů, proč EU zahájila postup vpřed s plány na jednotnou vojenskou spolupráci.


Dalším důvodem je to, že EU by tím mohla snížit svou závislost na bloku NATO a na americké vojenské podpoře a provést to legitimním způsobem.

Velká Británie po 70 let odporovala myšlence na společnou obranu EU, jelikož z vytvoření velké evropské armády měli strach. Británie však teď plánuje odchod z EU, čímž tato překážka odpadla, a to těm 23 zemím umožnilo pohnout s tím vpřed. Kdyby došlo k Brexitu, tak by se do toho Británie stejně mohla zapojit, mělo by to však svou cenu.

Tato skupina teď nasype 5 miliard euro do Evropského obranného fondu k nákupům zbraní a spolu s tím vytvoří i další fond pro operace a kromě toho budou vydávat peníze mimo rozpočet EU na výzkum. To by mělo znamenat, že EU by mohla mít národní vojenské síly, které by byly lépe synchronizované, co se týče společných reakcí na krize. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel řekl, že ve vývoji Evropy byl toto milník.

Generální ředitel švédské obranné společnosti Saab řekl, že společný vývoj zbraní by byl pro evropské obranné společnosti ohromnou zprávou. Uchýlil se k tvrzení, že to mění hru a mohly by se vyvíjet nové produkty spolu se zvyšováním vojenské efektivity Evropy.

Teď už jenom zbývá, aby vůdci EU učinili následný velký krok a tuto dohodu zpečetili závěrečnou ratifikací, když ta začne být závazná v prosinci.