Kreml v Moskvě potvrdil, že se ruský prezident Vladimir Putin nezúčastní summitu G20, který se bude konat příští týden na Bali. (Foto: Wikimedia)

Ministr zahraničí Sergej Lavrov místo toho odcestuje na setkání 20 velkých průmyslových zemí na indonéském ostrově, uvedl ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Není ale vyloučeno, že Putin možná vystoupí na summitu G20 na Bali s online projevem.

Ústředním tématem summitu bude ruská agresivní válka proti Ukrajině. Mezitím navzdory mezinárodním protestům anektoval čtyři oblasti Ukrajiny, čímž porušil mezinárodní právo. Žádná země tento krok neuznává.

Indonéský prezident Joko Widodo jako hostitel summitu oznámil mírovou iniciativu pro Ukrajinu. Indonésie by všechny vyzvala, aby „společně zasedli ke stolu a zahájili konstruktivní dialog“, uvedl na konci října. Widodo na summit pozval také ukrajinského prezidenta Volodymyra Selenského, ačkoli tato země není součástí skupiny G20.

Zelenskyj prohlásil, že pokud se Putin setkání zúčastní, na schůzku nepojede. Zelenskyj odsuzuje Rusko jako „teroristický stát“ a vyzývá k vyloučení „agresora“ ze skupiny G20, v níž Moskva není zcela izolována, protože ji podporují například Čína, Indie a Turecko.

Ruská delegace se na summitu poprvé na mezinárodní scéně setká s hlavami států a vlád skupiny G7, která kvůli válce proti Ukrajině uvalila na Rusko rozsáhlé sankce.

Zdroj: upday.com