Spoluzakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange byl v dubnu zadržen na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně. Soud ho odsoudil na 50 týdnů vězení. Dnes se Assange nachází ve věznici Belmarsh, kde se ho anonymovi podařilo vyfotit. (Foto: GWP)

Internetový portál Gateway Pundit zveřejnil nové fotografie Juliana Assange v britské věznici Belmarsh. Uvádí se, že telefon, kterým spoluzakladatele WikiLeaks vyfotili, nezákonně pronesl jeden ze spoluvězňů. Na záběrech je údajně vidět známého informátora s upraveným účesem a vousy, což se dá pokládat za značnou změnu, neboť dříve Assange, když ho zadrželi na velvyslanectví Ekvádoru, vypadal dost rozcuchaně.

Anonymní spoluvězeň Assange, který vyfotil informátora, sdělil portálu, že věznice Belmarsh z něho vycucla život a poznamenal, že vazba nepřispěla ke zhoršujícímu se zdravotního stavu Assange. Gateway Pundit zdůrazňuje, že podle fotografií je vidět, že Assange značně zhubl, pokud srovnáme záběry z ekvádorského velvyslanectví.

Spoluvězeň spoluzakladatele WikiLeaks, který prý vyfotil Assange, také poznamenal, že další spoluvězni se k informátorovi chovají dobře a vychvalují ho za to, že odhalil největší skandály na světě a pokládají rozsudek nad ním za nespravedlivý.

Dříve portál WikiLeaks na svém Twitteru informoval, že Assange přemístili na lékařské oddělení ve věznici a že se zdravotní stav informátora rychle zhoršuje. Nezávislý expert OSN Nils Melzer, který navštívil Assange, také prohlásil, že spoluzakladatel WikiLeaks má všechny symptomy dlouhodobého utrpení kvůli psychologickému mučení, včetně stresu, chronické nervozity a hlubokého psychologického traumatu.
Případ Juliana Assange
Assange je znám díky publikacím, které odhalily činnost USA během vojenských operací v Afghánistánu a Iráku, včetně vraždění civilistů. Týkaly se také podmínek, ve kterých přebývají vězni ve věznici Guantánamo na Kubě.

Assange byl v roce 2010 ve Švédsku obviněn ze sexuálního obtěžování a znásilnění. Novinář odmítal všechna obvinění. Podle něj ženy, které ho zažalovaly, to udělaly kvůli mstě a tlaku úřadů. Od června roku 2012 se ukrýval na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Bál se totiž, že bude vydán do skandinávské země.

Ráno 11. dubna 2019 byl Assange zadržen na základě zatykače z roku 2012, kdy se nedostavil k soudu, a také na žádost úřadů Švédska a Spojených států. Soud v Londýně zjistil, že Assange také porušil podmínky pro propuštění na kauci a odsoudil spoluzakladatele internetového portálu WikiLeaks na 50 týdnů vězení.

Obžalovaný zatím zůstává ve vazbě. Velká Británie požádala Spojené státy, aby poskytly všechny nezbytné dokumenty pro jeho vydání, a to do 12. června.

Později USA vznesly nová obvinění ze špionáže a odhalení tajných informací. Teď mu hrozí až 175 let ve vězení. Rozhodnout o extradici novináře do USA musí soud.

V pondělí 3. června soud ve švédské Uppsale odmítl návrh prokuratury zatknout Assange na dálku.