Ruský prezident Vladimir Putin informoval o první registraci vakcíny proti koronaviru v Ruské federaci. Ruské ministerstvo zdravotnictví tak zaregistrovalo první vakcínu proti koronaviru na světě. Jde o vakcínu z Národního výzkumného centra N. F. Gamaleje. (Foto: PoR)

„Pokud vím, tak dnes ráno byla zaregistrována první vakcína na světě proti novému koronaviru,“ uvedl Putin na setkání s členy vlády.

Požádal ministra zdravotnictví Michaila Muraška, aby o tom více informoval. „I když vím, že funguje dost efektivně, vytváří odolnou imunitu, tak opakuji, že vakcína prošla všemi nezbytnými kontrolami,“ poznamenal ruský prezident.

Ten taktéž dodal, že jeho dcera se nechala touto vakcínou naočkovat. 

„Jedna z mých dcer se nechala naočkovat. V tomto smyslu se tak podílela na experimentu. Po první dávce měla teplotu 38 stupňů, další den pak 37 a něco, to je všechno,“ řekl.

Ministr zdravotnictví konstatoval, že u vakcíny proti koronaviru budou i nadále probíhat klinická testování, kterých se účastní tisíce lidí. K tomu dodal, že Rusko je v podstatě první zemí, která zaregistrovala vakcínu proti novému koronaviru.

„Děkuji každému, kdo pracoval na první vakcíně proti koronaviru. Jedná se o velmi důležitý krok pro celý svět,“ uvedl ruský prezident.

Vysoká účinnost a bezpečnost

K nové vakcíně řekl několik slov i ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško. „Podle výsledků prokázala vakcína vysokou bezpečnost a účinnost. U všech dobrovolníků se vyvinuly vysoké stupně protilátek covidu-19, přitom nikdo z nich nevykazoval závažné komplikace imunizace. Podle výsledků expertízy a údajů z klinických studií dospěli odborníci ministerstva zdravotnictví k tomu, že bylo dnes přijato rozhodnutí o státní registraci vakcíny proti novému typu koronaviru, která byla vyvinuta Gamalejovým centrem,“ uvedl Muraško na setkání ruského prezidenta s kabinetem.

Prezident Putin zase doufá, že i další země, stejně jako Rusko, vyvinou vakcínu proti koronaviru. „U nás došlo k první registraci. Doufám, že i u našich kolegů za hranicemi bude práce postupovat vpřed a na trhu, na světovém trhu léčivých přípravků a vakcín se objeví dostatečné množství léčiv,“ uvedl.

Hromadná výroba

„Doufám, že v blízké budoucnosti budeme moci zahájit hromadnou výrobu, co je důležité – hromadnou výrobu tohoto preparátu. Aby každý, kdo chce, a to musí být samozřejmě dobrovolné, již jsem to několikrát říkal, že všichni, kteří chtějí, pak mohou využít práce a úspěchů našich specialistů, našich vědců,“ uvedl Putin.

Kromě toho i poblahopřál všem, kteří pracovali na výrobě vakcíny a dosáhli výsledku. Poznamenal, že práce na vytváření vakcíny v Rusku pokračují a popřál všem hodně úspěchů.

„To hlavní je samozřejmě to, abychom v budoucnu mohli zajistit bezpodmínečnou bezpečnost této vakcíny a její účinnost. Doufám, že tomu i tak bude,“ dodal.

Vývoj ruské vakcíny proti koronaviru

Již dříve ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško uvedl, že hromadné očkování by v Rusku mělo začít v říjnu. Všechny náklady budou hrazeny ze státního rozpočtu.

Klinická testování vakcíny, vyvinuté Národním výzkumným centrem epidemiologie a mikrobiologie akademika Nikolaje Gamaleje, začala na lékařské univerzitě I. M. Sečenova dne 18. června.

Bezpečnost vakcíny byla potvrzena ve studii zahrnující 38 dobrovolníků. Bylo zjištěno, že všichni ti, kteří vakcínu dostali, si vyvinuli imunitu vůči infekci. První skupina dobrovolníků byla propuštěna 15. července, druhá 20. července.

Státní vědecké centrum virologie a biotechnologie Vektor při Rospotrebnadzoru  (Federální služba pro dohled nad ochranou práv spotřebitelů a dobrých životních podmínek)  také připravuje svůj lék proti infekci. Generální ředitel instituce Rinat Maksjutov uvedl, že uvedení vakcíny do výroby je naplánováno na listopad.

Zdroj: snews.com