Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron měli telefonní rozhovor, během kterého diskutovali o vraždě íránského generála Kásima Sulejmáního, výměně vězňů mezi Kyjevem a Donbasem, situaci v Sýrii a dalších otázkách. (Foto: PoR)

Telefonická jednání se uskutečnila na základě iniciativy francouzské strany.

Vůdci obou zemí vyjádřili znepokojení nad smrtí velitele speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard v důsledku amerického raketového útoku na letišti v Bagdádu.

„Bylo uvedeno, že tato akce může vážně zhoršit situaci v regionu,“ uvedla tisková služba Kremlu.

„Prezidenti obou zemí nejprve diskutovali o situaci v Iráku a v tomto regionu. Souhlasili s tím, že v nadcházejících dnech zůstanou v těsném kontaktu, aby se předešlo novému stupňování napětí a vyzvali všechny strany ke zdrženlivosti,“ praví se v komuniké Elysejského paláce.

Rovněž Macron připomněl o oddanosti Francie svrchovanosti a bezpečnosti Iráku a stability v regionu.

„Zdůraznil (pozn. Macron), že je důležité, aby ručitelé dohody z roku 2015 zůstali v úzké koordinaci a naléhavě vyzval Írán, aby se rychle vrátil k plnému dodržování svých jaderných závazků a aby se zdržel jakýchkoli provokací,“ sdělili v administrativě francouzského lídra.

Putin také informoval Macrona o pokroku při realizaci rusko-tureckých dohod na severovýchodní Sýrii a provincii Idlib.

Prezidenti zdůraznili potřebu pokračovat ve společném boji proti terorismu.

Kromě toho prezidenti obou zemí potvrdili aktualitu podpory vnitřního syrského politického procesu a poskytování humanitární pomoci místním obyvatelům.

Během diskuse o situaci v Libyi se Putin a Macron vyslovili pro mírové řešení krize.

„Byla vyjádřena podpora politickému a diplomatickému úsilí vyvíjenému mimo jiné prostřednictvím OSN a SRN,“ uvedla tisková služba ruského prezidenta.

Kromě toho prezidenti kladně zhodnotili výměnu zadržovaných osob mezi Kyjevem a Donbasem a dohodu o tranzitu ruského plynu do Evropy, kterou uzavřely Gazprom a Naftogaz.

Jednání se rovněž týkala urovnání vnitřního ukrajinského konfliktu. Lídři Ruska a Francie zdůraznili význam důsledné realizace minských dohod a rozhodnutí přijatých na pařížském summitu Normandské čtyřky.

Zdroj: snews.com