Ruský prezident Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron jednali o současné situaci na Ukrajině, uvedla tisková služba Kremlu. (Foto: Flickr)

Je třeba poznamenat, že rozhovor se uskutečnil z iniciativy francouzské strany. Putin Macronovi uvedl příklady porušování minských dohod ze strany Kyjeva, uvedla tisková služba Kremlu.

„Obě strany nastínily zásadní hodnocení současné situace kolem Ukrajiny. Vladimir Putin uvedl konkrétní příklady, které ukazují, že Kyjev porušuje minské dohody, které jsou nealternativním základem pro řešení vnitřní ukrajinské krize,“ uvádí se v prohlášení.

„Ukrajinské úřady záměrně vyhrocují situaci na linii dotyku za přispění některých západních zemí. Navíc je Ukrajina zásobována moderními zbraněmi, což představuje přímou hrozbu pro bezpečnost Ruska,“ uvedl ruský prezident v prohlášení.

Ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že Kyjev vyslal na Donbas polovinu veškerého personálu ukrajinských ozbrojených sil.

Moskva vyjádřila znepokojení nad přesunem vojenské techniky ze zemí NATO k ruským hranicím a nárůstem počtu západních instruktorů v Donbasu.

Západní země nadále poskytují Ukrajině vojenskou podporu, včetně dodávek zbraní, které se používají na Donbasu.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že je důležité okamžitě zahájit mezinárodní jednání s cílem vypracovat právně zafixované bezpečnostní záruky, uvedla tisková služba Kremlu.

„Ruský prezident zdůraznil, že je důležité neprodleně zahájit mezinárodní jednání o právně závazných zárukách, která by vyloučila další postup NATO na východ a rozmístění zbraní v sousedních státech, především na Ukrajině, které ohrožují Rusko. Zaznělo to i během nedávné videokonference s americkým prezidentem Josephem Bidenem,“ uvádí se v prohlášení.

Zdroj: b-s.com