Uprostřed rekordních cen elektřiny v Evropě Německo své plány nezmění a v prosinci odstaví tři jaderné reaktory a 11 uhelných elektráren. Země tak přijde o 6,4 GW výrobní kapacity. (Foto: Flickr)

Ceny elektřiny v Evropě se nadále drží na rekordních úrovních. Podle NordPool se velkoobchodní dodávky elektřiny pro Německo na burze obchodují za 295 euro za MWh.

„Současně ceny za denní dodávky ve Francii, Švýcarsku, Rakousku, Itálii, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku a Maďarsku vzrostly nad 300 eur za MWh,“ poznamenává na Twitteru sloupkař z Bloombergu Javier Blas. 

„Zajímalo by mě, zda to měli představitelé EU na mysli, když v září a říjnu prohlásili, že není důvod k panice,“ dodal.

K růstu cen dochází na pozadí plánů německých úřadů vyřadit v prosinci z provozu tři jaderné reaktory a 11 uhelných tepelných elektráren, a to navzdory energetické krizi. Tato houževnatost je potěšením pro zelené a obavou pro analytiky.

„Těším se na nové emotikony v podobě extra oranžové na semaforech, až bude německá vláda letos v zimě čelit postupným výpadkům proudu,“ napsal na Twitter energetický analytik Thierry Bros a naznačil, co nová provládní koalice nazývá dopravou. světlo v Německu. Stanovila nové plány na postupné ukončení „doby uhelné“ v zemi do roku 2030.

Vyřazení jaderných a uhelných kapacit v prosinci povede k tomu, že v polovině zimy se výrobní kapacita Německa sníží o 6,4 GW. Kapacita větrné energie teoreticky pokrývá ztrátu části výroby jádra a uhlí. Jak však ukazuje letošní rok, právě využívání fosilních paliv umožňuje zemi udržovat energetickou bilanci.

Tvrdí to Ústav solárních energetických systémů. Fraunhofer, v roce 2021 se podíl uhelné výroby v Německu zvýšil z 24,5 na 28,8 % a za poslední týden vyskočil na 37,5 %. Podíl větrné energie klesl ze 47 na 34 %.

Větrná energie závisí na počasí, zatímco uhlí se používá jako manévrovatelný zdroj k pokrytí špiček spotřeby a poklesu z jiných zdrojů výroby. Atom poskytuje stabilitu.

Navzdory tomu jsou zastánci zelené energie optimističtí. „Jaderná energie přeplňuje naše sítě, zejména na jihu,“ řekl agentuře dpa Jan Philipp Albrecht, ministr životního prostředí Šlesvicka-Holštýnska.

Po uzavření jaderné elektrárny na konci letošního roku bude sever Německa schopen pokrýt 160 % své potřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a dodávat ji na jih, uvedl.

Hlavní nuancí odstavení reaktorů a tepelných elektráren letos v zimě je, že Německo má dostatečnou rezervní kapacitu pro výrobu elektřiny z uhlí a plynu. A právě oni převezmou ztracené kapacity, což se o výrobě větrné energie říci nedá, říká Alexander Frolov, náměstek generálního ředitele Ústavu národní energetiky .

„Jinak se vše děje v souladu s energetickou politikou Evropské komise, která stejně jako německé úřady nechce nic radikálně měnit a přiznávat chyby,“ říká Alexander Frolov a uvádí příklad, že na rozdíl například od Španělska a Francie německá vláda kvůli rekordním cenám nebo tarifním omezením nevyhlásila žádnou pomoc obyvatelům.

„V Bruselu a Berlíně je současná situace považována za dočasnou,“ poznamenává expert. Podle jeho názoru však podobné krize v rámci současné energetické politiky EU pro násilnou „ekologizaci“ elektroenergetiky budou pokračovat, dokud úřady Evropy a Německa z toho nevyvodí poučení.

Zdroj: pz.cz