Podle nové knihy byla první reakcí královny na zprávu o smrti princezny Diany při autonehodě tvrzení, že „někdo musel promazat brzdy“. (Foto: Flickr)

Toto senzační tvrzení se objevuje v knize Andrewa Mortona „Královna“, která vychází na pokračování v deníku Daily Mail.

Diana zahynula v srpnu 1997 při autonehodě, k níž došlo v pařížském tunelu Pont de l’Alma, když se její řidič snažil ujet pronásledujícím paparazzi.

Královna Alžběta byla údajně informována, že Diana utrpěla pouze zlomeninu ruky a od nehody odešla po svých, na což reagovala slovy: „Někdo musel promazat brzdy.“

Podle Mortona královnina reakce „šokovala a zmátla její zaměstnance, kteří ji málokdy slyšeli použít tak hovorový jazyk“.

„Naznačovala královna, že Diana byla terčem?“ ptá se Morton.

Oficiální vysvětlení zní, že nehodu způsobila kombinace nebezpečné jízdy a překročení limitu Henriho Paula. Konspirační teorie kolem autonehody však bují prakticky od noci, kdy se stala.

Často jsou kladeny otázky, proč selhaly bezpečnostní kamery v tunelu, jaká je možná účast bílého Fiatu Uno, podivný záblesk, který se objevil před nehodou, a proč trvalo tak dlouho, než se podařilo dostat Dianu do nemocnice.

V průběhu let se objevilo nespočet teorií o možném motivu Dianiny smrti v důsledku spiknutí královské rodiny, včetně obav, že její přítel Dodi Fayed, muslim, by mohl pošpinit jejich pokrevní linii.

Tyto teorie byly podpořeny v roce 2007, kdy byl odhalen Dianin ručně psaný dopis zaslaný jejímu komorníkovi Paulu Burrelovi, v němž Diana tvrdila, že princ Charles plánuje její vraždu.

Podle dopisu, který byl napsán v říjnu 1993, Diana tvrdila, že její manžel „plánuje nehodu v mém autě“.

Dva níže vložené dokumenty zkoumají některá alternativní vysvětlení údajné nehody.

Zdroj: infowars.com