„Defender Europe 20“ je největší cvičení americké armády v Evropě za 25 let, přemísťují se desítky tisíc vojáků a tisíce tanků. To vyžaduje i postavení největší mobilní čerpací stanici na kontinentu.

Pro cvičení „Defender Europe 20“ s 37 000 vojáky bylo zahájeno překládání tanků v Německu. Ve vojenské oblasti Bergen-Hohne jsou americká pásová vozidla přeložena z vlaků na těžké transportéry. Pásová vozidla  jsou převezena do Camp Fallingbostel ve vzdálenosti 30 kilometrů, těžká nákladní vozidla „Mammut“ váží až 120 tun. Očekává se, že tam bude do prvního týdne v březnu „uskladněno“  1 250 kolových a pásových vozidel.

Dále se má z vlaků přesunout 39 houfnic a transportéry s municí. Tato technika pochází z takzvaného „armádního předsunutého skladu“ (ASP) v Mannheimu. ASP jsou obrovské hlídané sklady, kde americké ozbrojené síly skladují materiál. Většina techniky pro „Defender Europe 20“ se ale stále  přepravuje přes Atlantik, v Německu bude technika a kontejner y v přístavu Bremerhavenu na konci února.

Tréninková oblast Bergen-Hohne severně od Hannoveru je místem cvičení s více než 6 000 vojáky v dubnu a květnu. Za tímto účelem zde Bundeswehr dočasně staví největší mobilní čerpací stanici v Evropě – s kapacitou 1,35 milionu litrů. Odsud mají tankisté odebírat  až 700 000 litrů pohonných hmot týdně na cvičení. Krátkodobá čerpací stanice je nutná, protože nejbližší skladiště paliva NATO je vzdálené dvě hodiny. 17. března spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier navštíví "tankovou farmu“.

Většina z 37 000 vojáků z 18 zemí  bude cvičit  v Polsku a pobaltských státech. Nasazení tak silných sil v krátkém čase je jedním z hlavních úkolů  „Defender Europe“. Proto bude 20 000 vojáků a jejich vybavení dočasně přemístěno ze Spojených států do Evropy, 8.000 vojáků bude  z evropských zemí.

Vojenský materiál je dodáván ze čtyř amerických států do osmi evropských zemí a poté je dopravován na různé základny nadnárodních asociací. Základny jsou u Antverp (Belgie), Vlissingenu (Nizozemsko), Bremerhavenu a Paldiski (Estonsko).  Další materiál a výzbroj  se použije  z vojenských táborů v Belgii, Německu a Nizozemsku a přepravuje se tisíce kilometrů vlakem a po silnici, což si každý všimne. Bundeswehr hrdě prohlašuje, že Německo je „ústředním logistickým centrem“. Během cvičení v dubnu a květnu 2020 se budou konat další roční cvičení, jako je Sabre Strike 20, Dynamic Front 20 a 5 dalších. Do cvičení by měla být zahrnuta také Gruzie..

Armáda také vidí cvičení jako signál k odrazení útoků na země NATO. V reakci na anexi Krymu zvýšila NATO v posledních letech v rámci takzvaného „akčního plánu připravenosti“ cvičení přemístění do východní Evropy. Program „Defender Europe 20“ je přibližně čtyřikrát větší než předchozí cvičení.

Zdroj: pz.cz