Renomovaný odborník na mezinárodní vztahy Stephen Walt tvrdí, že za kolaps světového liberálního řádu nemůže současný americký prezident, ale zahraniční politika Spojených států, kterou prováděly všechny americké administrativy po konci studené války.

Stephen Walt z Harvardovy univerzity si na stránkách časopisu Foreign Policy zamýšlí nad tím, co vedlo ke kolapsu liberálního řádu ve světě. Snaží se vyvrátit v Americe rozšířenou tezi o tom, že za vše může Donald Trump.

„Kdyby jenom vyhrála Hillary Clintonová, tvrdí někteří, Spojené státy by zůstaly nepostradatelným národem, který by vedl svět do lepší budoucnosti," píše Walt.

On se však domnívá, že kořeny problémů se skrývají v americké zahraniční politice, kterou prováděli prezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama. Podle něj Washington mohl po vítězství nad Sovětským svazem snížit své závazky, obzvláště v regionech, které nevyžadují významnou americkou ochranu. O svou obranu by se měli v první řadě starat američtí spojenci a USA by zasahovaly pouze, pokud by to bylo zcela nezbytné.

Místo toho jak demokraté, tak i republikáni se rozhodli prosazovat liberální hegemonii, jejímž cílem bylo šíření liberálních hodnot po celém světě. Její součástí bylo svrhávání diktátorů, šíření demokracie, uvalovaní sankcí na „darebácké státy" a rozšiřovat bezpečnostní instituce, v jejichž čele stojí Spojené státy.

„Američtí lídři možná měli ty nejlepší záměry, ale jejich strategie ve většině případů zkrachovala," tvrdí Walt. „Vztahy s Ruskem a Čínou jsou horší, než kdy byly po konci studené války, a oba asijští giganti se opět spikli proti nám," pokračuje.

Mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu je v nedohlednu, Blízký východ je v chaosu, Severní Korea, Indie a Pákistán rozšiřují svůj jaderný arzenál, zatímco demokracie je ve světě na ústupu. Spojené státy místo toho mohly snížit svou vojenskou aktivitu v Evropě a nerozšiřovat NATO.

„Ruští lídři by se tak necítili v ohrožení, neválčili by s Gruzií nebo by neobsadili Krym a neměli by žádný důvod, aby zasahovali do amerických voleb v roce 2016," poznamenal Walt.

Podle něj se Washington neměl snažit přetvořit Blízký východ a okupovat Irák. Místo toho se měl soustředit na rostoucí čínskou hrozbu.

Stephen Walt je profesor mezinárodních vztahů v Harvardu a významným způsobem přispěl k rozvoji teorie mezinárodních vztahů. Jeho poslední knihou, která vyšla v říjnu 2018, je „Peklo dobrých záměrů: Americká zahraničněpolitická elita a snižování amerického prvenství" (The Hell of Good Intentions: America's Foreign Policy Elite and the Decline of U.S. Primacy). Spolu s Johnem Mearsheimerem z Chicagské univerzity patří ke kritikům izraelského lobby v USA.

Zdroj:  foreignpolicy.com