Většina Američanů si neuvědomuje, jak blízko byly Rusko a Ukrajina v dubnu k ukončení současné války. (Foto: Flickr)

Loni 27. března ukrajinský prezident Zelenskyj řekl svému lidu: „Náš cíl je zřejmý – mír a co nejrychlejší obnovení normálního života v našem rodném státě.“ A to se stalo.

Klíčovými body bylo stažení Ruska z celé Ukrajiny s výjimkou separatistického Donbasu a Krymu. Ukrajina by se vzdala budoucího členství v NATO a zavázala by se k neutralitě mezi Ruskem a NATO. Donbas a Krym by prošly politickou transformací založenou na sebeurčení, kterou by uznaly obě bojující strany. Bezpečnost Ukrajiny by garantovaly sousední země, ale na Ukrajinu by nevstoupila žádná zahraniční vojska.

Na tomto článku Fiony Hillové je úžasné, že začíná tím, že Putinova invaze vůbec nebyla o rozšíření NATO, a je v něm pohřbeno, že Rusko souhlasilo s předběžnou dohodou, která by zastavila válku, pokud by Ukrajina souhlasila, že nebude usilovat o členství v NATO https://t.co/q679798Cqk https://t.co/UtkXSDrRkN pic.twitter.com/jwm0tCDsS0

– Dave DeCamp (@DecampDave) 31. srpna 2022
Co se vám nelíbí?

Pro americké výrobce zbraní konec boomu s výrobou zbraní. Těch 60 miliard dolarů na bezplatné dodávky zbraní ukrajinským bojovníkům vyčerpalo naše sklady munice.

Pro americkou armádu konec nové věčné války, byť zástupné, která má ulevit nudě v míru.

Pro politickou třídu konec nové studené války s Ruskem s cílem oslabit je, marginalizovat a zabránit jim v ekonomické integraci s Evropou.

Mezitím…

Zelenskij, čerstvě po svém vystoupení na Wall Street, kde naváděl korporace do drancování majetku své země, vystoupí na konferenci výrobců zbraní v Texasu, aby představil válku své země jako fantastickou obchodní příležitost. #SlavaRaytheon https://t.co/zSNTT6Kcp3

– Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) 9. září 2022
Strýček Sam tedy 9. dubna vyslal do Kyjeva Borise Johnsona, nejnovější verzi pudla amerického premiéra, aby Zelenského zaúkoloval, kdo válku vede. Velká Británie, radil Johnson, „je v tom dlouhodobě“, nebude stranou žádné ukrajinsko-ruské dohody, protože „kolektivní Západ“ vidí šanci „zatlačit“ na Rusko a vytěžit z toho maximum. Johnsona nelze obvinit z rafinovanosti.

O dva týdny později vyslaly USA do Kyjeva ministra obrany Lloyda Austina, aby Johnsonovo varování posílil a dal jasně najevo, že USA a NATO jsou odhodlány využít válku k „oslabení“ Ruska. Spojenec NATO Turecko obvinilo USA a Velkou Británii ze sabotování slibné šance na brzké ukončení války.

Pokud jde o vyvolávání, prevenci a prodlužování nesmyslné války, Amerika vždy selhává ve zkoušce míru. Vraťme se k položené otázce: Proč USA torpédovaly dubnové vyjednávání o urovnání války na Ukrajině?

Protože můžeme.

Zdroj: antiwar.com