Velká Británie odmítla Venezuele vydat jednu miliardu dolarů ve zlatě, které má uložené v londýnské bance. Jedna obyčejná loupež. Ale s nedozírnými důsledky pro svět. (Foto: Pixabay)

Ĺuboš Blaha na svém facebooku v bodech popisuje současný stav…

Charta OSN se tímto pádem mění na cár papíru – malé národy jsou od této chvíle oficiálně pouze koloniemi bohatých západních mocností.
Už rozumíte, proč jsme chtěli slovenské zlato dostat z Londýna zpět na Slovensko? Už rozumíte, proč na tom trval Robert Fico?
Jaké existují ve světě garance národní suverenity, když vám západní banky mohou odmítnout vydat vaše národní úspory?
Oni mohou vyhladovět celý národ – dnes Venezuela, zítra jiný stát. A jednoho dne Slovensko – pokud nebudeme poslouchat. Vítejte ve svobodě a demokracii.
Británie je zjevně přesvědčena, že Venezuela je její kolonií a že Londýn má právo určovat, kdo je a kdo není oprávněn Venezuelu zastupovat. Co je to, pokud ne arogance, šovinismus a imperialismus?
Jak říkával Hugo Chávez – stát, který má v čele nevolenou královnu, poučuje jiné, kdo jim má vládnout. To je k smíchu.
Stát, který po staletí masakroval, byl otrokářský a vykořisťoval většinu planety … Zničená Afrika, zničená Asie … Kvůli britskému imperialismu umíraly miliony.
A oni dnes poučují Venezuelu? A odpírá jim jejich národní bohatství? Ale tyranům v Saúdské Arábii budou vesele prodávat zbraně, aby vraždili děti v Jemenu. Do očí bijící nespravedlnost.
Zlato patří Venezuele, tečka. A Británie ho ukradla. Toto je dva milimetry od vyhlášení války. V poválečné éře se jedná o jedno z nejotřesnějších porušení mezinárodního práva a slovenský ministr zahraničí Korčok je ticho.
Korčokovi a premiérovi Matovičovi je zjevně jedno, že tímto se i sama existence Slovenské republiky stává nejistou – vždyť nikdy nevíme, jak rozhodnou v Londýně či ve Washingtonu.
Toto není o Venezuele, toto je o všech menších státech. Bez mezinárodního práva nepřežijeme.
Bez respektu k národní nezávislosti je ohroženo vše, co se vybojovalo v druhé světové válce a krátce po ní v bojích za národní osvobození bývalých kolonií.
Okamžitě bychom měli z Londýna vzít naše zlato, dokud nám ho neukradnou jako Venezuele. Okamžitě.
A okamžitě bychom měli protestovat proti porušování principu národní suverenity. Když jiným berou svobodu a jsme ticho, tak i jiní budou ticho, když budou brát svobodu nám.
Je jedno, zda jsme levičáci či pravičáci, zde jde o státnost, proboha! Pane ministře Korčoku, Vzpamatujte se, ukažte, že máte v sobě alespoň špetku vlastenectví a jednejte!