V soboru 10. února 2024 nám začal Rok dřevěného draka. V čínské kultuře zaujímá Drak dominantní pozici. (Foto: Wikimedia)

Snad žádné jiné znamení tamního zvěrokruhu lidé tolik neuznávají a neuctívají. Je mocný, pyšný, inteligentní, bystrý, houževnatý, přesto však i velkorysý a ušlechtilý. Provází ho šťastný osud, optimismus a úspěch. Oplývá silou, zdravím a energií. Je velmi otevřený a nikdy ne malicherný. Nenávidí pokrytectví a klepy, a přestože je to chytrák, je značně upřímný a nikoliv manipulativní. Kdysi symbol Draka přináležel výhradně císařské rodině, nikdo jiný si ho nemohl nárokovat. Císař byl označován za „ustanoveného syna pravého Draka“ a jeho potomci za „dračí výhonky“. A samozřejmě symbol draka si nárokuje i samotná Čína jako země.

I v našich končinách je tento rok v kruzích těch, co vyznávají různá ta ezo, magii a astrologii nesmírně veleben. Ovšem v Číně, která sama sebe vidí jako dračí zemi, o to více. V Číně byste asi moc nepochodili s pohádkami o hodném feudálním princi, co zabíjí zlého draka. Číňané, kteří jsou zaměřeni o něco více materialisticky a pragmaticky, než obvykle Evropané, mají však ke svému kalendáři a zvláště pak k drakovi nesmírně vřelý vztah. Rok draka je pro ně rokem, kam rádi časují narození svých dětí, neboť narození v tomto znamení mají být zvláště úspěšní. I moje neteř, ač velice racionalistická Evropanka, do tohoto roku načasovala příchod svého potomka na svět. Ono to s tím jejich kalendářem totiž nejspíš nebude jen tak, jako s babskými pověrami z dávných časů, nýbrž jde spíše o skutečnou přínosnou zkušenost posbíranou pragmaticky za tisíciletí stejně, jako je to např. s tradiční čínskou – nesmírně účinnou – medicínou.

Tradiční čínský kalendář 60letých cyklů – 12 zvířat a 5 živlů – je totiž synchronizován s reálným 60letým cyklem mořských proudů, který už věky řídí klimatické cykly planety, období tepla a chladu, vláhy a sucha a s nimi spojenou ekonomickou a politickou dynamiku ve všech lidských společnostech, takže přehlížet ho by bylo asi stejně přezíravé, jako v jednoroční perspektivně přehlížet cykličnost ročních období a jeho očekávání jsou tak trochu jako naše pranostiky spojené s různými časy roku jako „studený máj, v stodole ráj.“ A tak se Číňané stejně, jako se naši sedláci v chladném květnu těší na dobrou úrodu, aniž by v tom muselo být nějaké astrologické ezo, těší na úspěch své země i svůj, když přišel rok draka, i přesto, že tady v EU se žádné velké oživení nečeká a pro naši republiku ČNB snížila prognózu letošního růstu z 1,6 procenta na 0,8 procenta, což je pod hranicí přinášející prosperitu. Konec krize na Ukrajině je v nedohlednu a kolem situace v Gaze a v Rudém moři to vypadá též chmurně.

Nicméně i v tom pro sebe Čína vidí příležitost. Tato země se v poslední době globálních krizí vždy ukázala být šikulou, kterého když hodíš do vody, tak vyplave s rybou v zubech. A platí to, že když z toho marasmu někdo v obtížných globálních časech někdo „vyplave s rybou v zubech“, obvykle si vydobude v globálních ekonomických řetězcích daleko silnější pozici, než předtím měl. A pokud se Číně zase podaří zafungovat jako lokomotiva růstu globální ekonomiky, stane se tím ekonomickým lídrem světového hospodářství. A nyní, kdy se Číně podařil 5,2 procentní roční ekonomický růst a ke zhruba stejným číslům má už letos našlápnuto, přičemž v zemích kolem Atlantiku to na žádnou úžasnou konjunkturu nevypadá, jsou k tomu všechny předpoklady.

A Čína v poslední době posílila svoji pozici, jak díky své strategii vysoce kvalitního rozvoje, tj. rozvoje založeného na vzestupu produktivity výrobních faktorů díky inovacím, tak posilováním svého postavení v mezinárodních dodavatelských řetězcích, k němuž např. nedávná globální krize spojená s pandemií, nesmírně pomohla, když se z ní stal zachránce globálních řetězců a lokomotiva růstu, která svět vytáhla z ekonomické deprese. A to se projevuje na takových ukazatelích, jako je např. odchylka od tradiční Cobb-Douglasovy funkce, což je nahrubo řečeno, odchylka od očekávané výnosnosti výrobních vstupů. V Číně totiž rostou výnosy z investic a dalších vstupů rychleji, než náklady na tyto vstupy. To je zřejmě proto, že se výrazně mění postavení Číny v dodavatelských řetězcích. Čína evidentně přestala být nějakým „přidavačem“ nebo i „řemeslníkem“ na staveništi světové ekonomiky, nýbrž se stala někým jako „stavbyvedoucím“, někým kdo má čím dál více „v ruce“ ty části dodavatelských řetězců s nejvyšší přidanou hodnotou a kdo tedy sbírá „globální smetanu“.

Proto také jestřábi posedlí hegemonií Ameriky tak šílí a pokouší se Čínu z těchto pozic vrcholu dodavatelských řetězců vyloučit, např. pokud jde o technicky vrcholné čipy, když tahle odchylka od Cobb-Douglasovy funkce byla charakteristická dosud především pro USA těšící se privilegiím na špičce dodavatelských řetězců. Teď v roce draka se ale např. naplno rozbíhá výroba čínského velkého dopravního letounu Comac C 919, jejíž dodavatelské řetězce jsou rozprostřeny po celém světě a sbíhají se v Číně, která nakonec získá nejvíce přidané hodnoty, když Comac je těžkým konkurentem Boeingu.

A skutečnost, že Čína, ve které je oproti Západu jen neparná inflace, nachází se ve Východní Asii, jejíž hospodářský růst dosáhl daleko vyšší tempo, než má momentálně zbytek světa, vypracovala si špičkové technologické firmy a miliony vědců a inženýrů, jaké ještě před půl generací neměla, i když za poslední generaci stihla svůj HDP asi zečtyřnásobit, což EU při svém současném tempu růstu stihne za asi 100 let, jí nabízí možnosti růst a rozvíjet se rychleji a kvalitněji, než to zvládala závratným tempem dosud, když teď nastává nový posuv Číny od obyčejné dílny světa k inženýrovi světa, neboť se posouvá ke špičce dodavatelských řetězců s nejvyšší přidanou hodnotou, což nabízí této zemi v roce symbolu Číny draka perfektní příležitost svět konečně po pandemii vytáhnout ke skutečnému zotavení a zároveň se přitom posunout v levelu dodavatelských řetězců výše stejným tempem, jako to dosud dělala ve výši HDP.

Současná obtížná situace světa nabízí šikulovi, který umí z vody vyplout s rybou v zubech, možnost do dračích zubů uchopit špičku světových dodavatelských řetězců, pokud to bude Čína, kdo bude hlavní lokomotivou růstu k pořádnému světovému zotavení, a tak je rok draka asi opravdu možností pro zemi draka, aby letos dosáhla epochálního úspěchu, o který se podělí se všemi, kdo s ní chtějí na zotavení světové ekonomiky spolupracovat.

Zdroj: cri.cn