Francouzský prezident Emmanuel Macron v televizním rozhovoru z minulého týdne odpovídal na otázky týkající se politiky Paříže v oblasti jaderných zbraní. (Foto: Flickr)

Naznačil, že odpálení jaderné zbraně Moskvou na Ukrajině by Paříž nepřimělo k použití jaderných zbraní. Macron za své výroky čelí kritice.

Současná jaderná politika Paříže umožňuje nasazení jejích ultimátních zbraní pouze v případě sebeobrany. Marcon se v rozhovoru vyjádřil, že jaderný útok na Ukrajinu by Francii přímo neohrozil.

V pořadu France 2 byl Macron dotázán: „Považovala by Francie taktický úder Ruska za jaderný úder?“. Odpověděl: „Francie má jadernou doktrínu. Ta spočívá v základních zájmech národa, které jsou jasně definovány. V případě balistického jaderného útoku by nebyly zpochybňovány.“

Kasja Ollongrenová, nizozemská ministryně obrany, Macrona kritizovala: „Uměním našeho odstrašování je také veřejně nespekulovat o tom, jakou odpověď, v jaké situaci, by dostali.“ A pokračovala: „Nechtěla bych komentovat různé možnosti a říkat ‚ano‘ nebo ‚ne‘.“

List Financial Times uvedl, že představitelé NATO se k Marconové výrokům nechtěli veřejně vyjádřit. V soukromém rozhovoru však uvedli, že je politikou aliance neupřesňovat, kdy budou jaderné zbraně použity. Jeden z úředníků dodal, že konvenční úder na Rusko je pravděpodobnou odpovědí na to, že Moskva použije jaderné zbraně na Ukrajině.

Na Marcona zaútočili i domácí politici. Bývalý francouzský prezident François Hollande v rozhlasové stanici FranceInfo řekl, že Marcon by měl „říkat co nejméně a být připraven udělat co nejvíce“. Dodal, že „[jaderné] odstrašování spočívá v tom, že neříkáme nic o tom, co bychom museli udělat“.

Jean-Louis Thiériot, místopředseda výboru Národního shromáždění pro ozbrojené síly, vydal ostřejší výtku. „Když jsem ho slyšel mluvit, málem jsem spadl ze židle. Je to politická chyba. Jedním z principů jaderného odstrašování je nejistota, co je považováno za životní zájem,“ řekl.

Marcon ve čtvrtek na Twitteru napsal: „Nechceme světovou válku“. Macronův úřad na dotaz ohledně prezidentova vyjádření uvedl, že se jaderná politika Paříže nezměnila. „Jaderné odstrašování je výsadou hlavy státu a jeho zhodnocení v daném okamžiku toho, co je nezbytné pro zachování našich životních zájmů,“ uvedl úředník.

Zdroj: businessinsider.com