V prosinci 2017 odpálili jemenští povstalečtí Hútíové ze šíitského hnutí Ansar Alla balistickou raketu namířenou na hlavní město Saúdské Arábie Rijád. Saúdská a západní média oznámila, že rakety USA Patriot úspěšně zlikvidovaly raketu.

Krátce poté Donald Trump uvedl, že takové efektivní systémy protiraketové obrany se vyrábějí pouze ve Spojených státech. Toto prohlášení bylo učiněno na cestě do Japonska, jehož návštěva se stala pro Trumpa částí jeho služební cesty do Asie.

Spojené státy opakovaně vyhrožovaly KLDR preventivními útoky. V případě útoku ve východní Asii vypukne vojenský konflikt, který překoná podle meřítka válku v Tichomoří z doby 2. světové války. Největší města a průmyslová centra Jižní Koreje a Japonska budou vystaveny útokům moderních balistických raket, které překonají všechny vzorky z jemenského arzenálu. USA žádají tyto země, aby věřily v účinnost svých systémů Patriot, které jsou také nasazeny v Saúdské Arábii. Je to jediná bezpečnostní záruka, kterou mohou Spojené státy poskytnout svým partnerům. Zpráva o úspěšném zachycení rakety v Saúdské Arábii proto přišla v nejlepší čas pro Trumpa a jeho delegaci.

Mezitím to není poprvé, kdy se selhaní Patriotu snaží vydat za velký úspěch. Nejproduktivnější bojový test Patriotu, po kterém se komplex začal nazývat zázračnou zbraní, byla válka v Zálivu v roce 1991. Hlavním úkolem komplexů bylo zničení zastaralých raket Scud-B. Americká vláda uvedla, že Patriot zachytil 80 % raket, zatímco výrobní společnost komplexů Raytheon nazvala ještě vyšší číslo — 97 %. Fakta však svědčí o nadměrném optimismu těchto hodnocení. A to navzdory omezenému potenciálu iráckých raket.

Rakety Scud-B byly představeny v roce 1964. Když byly vytvořeny, neměly žádné protiopatření proti moderním protiraketovým systémům. Tyto rakety se měly stát snadným cílem pro systém Patriot, který je určen především k boji proti sofistikovanějším raketám, jaké jsou korejský Rodong-1 a sovětská Točka. Nicméně podle zprávy podvýboru pro právo a národní bezpečnost USA během války v Zálivu Patriot neprokázal významný úspěch: „Existují důkazy o zničení několika raket, ale i pokud jde o tyto případy, existují určité pochybnosti. Veřejnost a Kongres jsou popleteny prohlášením o úspěchu, který byl zveřejněn po válce."