Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že až si Kyjev navrátí Krym Ukrajině, nebude v Sevastopolu existovat základna Černomořské flotily RF.

„Navrhujeme vyškrtnout z Ústavy bod, který umožňuje existenci Černomořské flotily na Ukrajině. Až si vrátíme Krym, ruská základna v Sevastopolu existovat nebude!" prohlásil Porošenko ve svém každoročním poselství, které pronesl v Radě ve čtvrtek.

Rusko a Ukrajina podepsaly v dubnu 2010, za prezidenta Viktora Janukovyče, v Charkově dohodu, která prodlužuje rozmístění Černomořské flotily RF na Ukrajině po roce 2017 o 25 let s možností další prolongace na pětiletá období podle vzájemné dohody stran. Výměnou dostala Ukrajina slevu na ruský plyn ve výši 100 dolarů za tisíc kubíků.

Krym se stal ruským regionem po referendu z března 2014, v němž se vyslovilo 96,77 % voličů Republiky Krym a 95,6 % obyvatel Sevastopolu pro zapojení do složení Ruské federace. Krymské úřady uspořádaly toto referendum po státním převratu v Kyjevě. Ukrajina pokládá i nadále Krym za své území.