Spojené státy nikdy nedovolí Saúdské Arábii, aby se stala jadernou velmocí a aby ohrožovala její bezpečnost a bezpečnost Izraele, uvedl to dnes v rozhovoru pro CBS News americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

„Nikdy nevypíšeme Saúdské Arábii šek na 150 miliard dolarů a nepředáme jim schopnost ohrozit Izrael a Spojené státy nukleárními zbraněmi. To nikdy,“  uvedl dnes Pompeo.

Hodnota 150 miliard dolarů je odkaz na íránskou jadernou dohodu, kterou vyjednala vláda tehdejšího prezidenta Baracka Obamy.

Donald Trump tvrdí, že íránská jaderná dohoda, která umožnila uvolnění sankcí výměnou za slib Íránu udržet mírový jaderný program, stála americké daňové poplatníky 150 miliard dolarů.

Na začátku tohoto týdne satelitní snímky ukázaly, že se Saúdská Arábie blíží k dokončení svého prvního jaderného reaktoru. Ve stejnou dobu američtí senátoři Marco Rubio a Bob Fernandez vyzvali ministra energetiky Ricka Perryho, aby Saúdské Arábii neposkytl žádnou jadernou technologii, vzhledem ke znepokojující pověsti Rijádu, což zahrnuje i zabití saudského novináře Džamala Chášukdžího.

Situace mezi zeměmi je napjatá od té doby, co Spojené státy v květnu 2018 oznámily odstoupení od dohody o jaderném programu s Íránem a obnovení všech sankcí vůči zemi, včetně sekundárních sankcí, tedy vůči jiným zemím, které obchodovaly s Íránem. Washington uvedl, že jeho cílem je snížit vývoz íránské ropy na nulu.

Zbývající strany dohody, Rusko, Čína, Velká Británie, Francie a Německo, odmítly následovat příklad Spojených států a vytvořily opatření, která budou chránit společnosti před sekundárními sankcemi USA za spolupráci s Íránem.

Zdroj:  france24.com