Spojovat rozhodnutí předsedy Korejské strany práce Kim Čong-una o raketových odpalech s jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je nemístné a absolutně nekorektní, oznámil tiskový mluvčí ruského lídra Dmitrij Peskov, když komentoval prohlášení amerického ministra zahraničí Mika Pompea.

Mike Pompeo v rozhovoru pro televizní stanici CBS oznámil, že Kim Čong-un se o raketových odpalech rozhodl po schůzce s Putinem, která se konala 25. dubna ve Vladivostoku.

„Takové spojení je absolutně nekorektní, to můžeme oznámit zcela jednoznačně,“ řekl Peskov novinářům.

4. května jihokorejští armádní velitelé uvedli, že v noci Severní Korea odpálila rakety krátkého doletu. Následně dodali, že bylo provedeno několik odpalů, přičemž nebylo použito slovo rakety.

K odpalům došlo mezi 9:06 a 9:27 místního času (2:06 a 2:27 CET) nedaleko města Wonsan směrem k Japonskému moři, jejich let činil od 70 do 200 kilometrů. Uvádělo se, že sám Kim Čong-un řídil cvičné odpálení raket.

Severokorejský lídr Kim Čong-un Rusko oficiálně navštívil 24. – 26. dubna. Ve Vladivostoku se sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, oba lídři projednali dvoustranné vztahy a bezpečnostní otázky.